Odškodnění obětí nehod: lidský život příští rok podraží

Ekonomika
21. 5. 2012 06:45
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Na českých silnicích ročně dojde k desetitisícům nehod. Loni při nich zemřelo 707 lidí, 25 tisíc bylo zraněno. Vteřina, která navždy změní život, může na cestě potkat každého z nás. Víte, nač máte nárok, když se stanete obětí dopravní nehody? Kolik stojí lidský život? Napřesrok nejspíš podraží.

Téma dopravních nehod a odškodnění nevinných obětí v Česku nedávno rozvířil případ opilého lobbisty Romana Janouška. Veřejnost s napětím sleduje, kam až vedou Janouškovy nitky, a ptá se, zda bude spravedlivě potrestán. Skončí Janoušek za mřížemi, nebo zraněná žena upřednostní tučné odškodné?

Většina nehod mediální pozornosti unikne, pro spoustu lidí ovšem znamenají následky na celý život."Policisté v loňském roce šetřili 75 137 dopravních nehod, při kterých zahynulo o 46 osob méně (707) než v roce 2010 a zároveň nejméně od roku 1955. V meziročním srovnání se však zvýšil počet těžce a lehce zraněných. Těžká zranění utrpělo při nehodách 3092 osob (více o 269, tj. 9,5 procenta). Lehce bylo zraněno 22 519 osob (více o 909, tj. 4,2 procenta)," uvádí mluvčí Policie ČR Veronika Hodaňová.

Poškození mají nárok na náhradu škody, mnozí z nich se jí však neumějí účinně domoci. "Velmi často jsou poškození kontaktováni pojišťovnou či subjektem spojeným s pojišťovnou bezprostředně po nehodě. Důvodem rychlého kontaktu je snaha pojišťovny zabránit poškozenému, aby své nároky mohl konzultovat s nestrannou třetí osobou z řad odborníků v daném oboru práva," říká Lucie Píšová z občanského sdružení Pomoc poškozeným. A dodává, že pojišťovny mnohdy neinformují poškozené o všech nárocích, které jim náleží, a uplatněné nároky v rozporu se zákonem krátí.

Dopravní nehoda může mít nepříjemné důsledky, spočítejte si na kalkulačce, jak vysoký by mohl být váš invalidní důchod.

Pojišťovna je zkrátka podnikatelský subjekt, který chce vydělávat. Své peníze si musíte umět vydobýt sami. "Nejčastější ‚chybou‘ je neznalost toho, na co má poškozený nárok. Pak se stane, že neuplatní vše.Povinnost uplatnit a prokázat své nároky leží ze zákona na poškozeném. Čím těžší je nehoda a její následky, tím více nároků vzniká a tím složitější je jejich správné určení a prokázání. Další častou chybou je poskytování nepřesných nebo neúplných informací pojišťovně. To se pak stává záminkou pro odmítnutí pojistného plnění," upozorňuje Lucie Píšová.

Kromě škod způsobených na pomačkaném plechu by vám měla pojišťovna, u které si viník nehody platí povinné ručení, zaplatit také škody na zdraví a životě.

Kolik stojí lidský život

Hodnota lidského života je nevyčíslitelná, řekne si nejspíš většina z vás. Jenže ne tak docela. Ne v očích zákona. Lidský život dneska "koupíte" za pětaosmdesát až dvě stě čtyřicet tisíc. Zákon jednoznačně vymezuje výši odškodného, pokud někoho připravíte o život nebo mu způsobíte zdravotní újmu. Tabulky jsou zkrátka na všechno. Aspoň zatím. Od příštího roku bude všechno jinak.

V roce 2014 totiž vstupuje v platnost nový občanský zákoník, který hodně zamíchá karty. "Nový občanský zákoník již žádné tabulky neobsahuje a neomezuje soudce v tom, aby určil spravedlivou náhradu po zohlednění veškerých okolností případu. Po přijetí návrhu tedy soudy přestanou vycházet z příliš nízkých částek určených vyhláškou. Navíc budou soudy moci lépe přizpůsobit výši náhrady relevantním okolnostem," vysvětluje ministerstvo spravedlnosti. Soudy tak budou podle ministerstva individuálně posuzovat například to, zda o nohu přišel vědec nebo nadaný sportovec. Zkoumat budou také třeba to, zda pozůstalý manžel se svou ženou již patnáct let nežil, nebo s ní měl naopak pevný celoživotní vztah. A podle toho stanoví, na jak vysoké odškodné má nárok.

Pojišťovnám se chystané změny nelíbí. A není divu. Budou si nejspíš muset sáhnout podstatně hlouběji do kapsy. Se směšným odškodněním za zmařený život ve výši dvě stě čtyřiceti tisíc už asi v řadě případů nevystačí. Kritici však upozorňují, že na milionová odškodnění dosáhnou především bohatí, kteří si mohou zaplatit dobré právníky. Ostatním podle nich soud může snadno přiklepnout jen "drobné". To je ale zatím hudba budoucnosti. Pojďme se podívat, na co máte nárok už dnes.

Pokračování článku, který vznikl ve spolupráci se serverem Penize.cz, si můžete přečíst zde.

Autor: - red -Foto: ČTK

Další čtení

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Ekonomika
8. 5. 2025

Pohonné hmoty v Česku zůstávají nejnižší za několik let, ceny dál klesly

Ekonomika
8. 5. 2025

ČNB snížila úrokovou sazbu. Prostor pro další pokles je omezený

Ekonomika
7. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ