České úřady se podle serveru Aktuálně.cz dostatečně nezabývaly stížnostmi na pracovní podmínky, které podali polští dělníci pracující v automobilce Škoda přes personální agentury.
Zjistil to veřejný ochránce práv Otakar Motejl, který na základě žádosti polského ombudsmana začal pracovní podmínky pro polské pracovníky v jedné z největších tuzemských firem prověřovat, píše server.
Loni na podzim napsal polský deník Gazeta Wyborcza, že několik stovek polských dělníků ve Škodovce pracuje i žije jako otroci. Dělníci vyrábějící octavie a fabie podle listu živoří ve starých domech se špinavou podlahou. Chybí jim ochranné pracovní prostředky, jako jsou boty nebo rukavice, musí několikrát týdně pracovat přesčas a mají nízké platy.
Obvinění nejprve odmítla ostravská personální agentura Zetka Auto. Za přehnané a nepravdivé označilo zprávu listu i vedení automobilky.
Polský ombudsman se tak se žádostí o prošetření situace polských dělníků obrátil na Motejla, a ten začal prověřovat, jaké jsou pracovní a ubytovací podmínky polských dělníků. "A při své kontrole zjistil, že inspekce práce, kam si dělníci stěžovali, jejich stížnosti důkladně neprověřila a spokojila se pouze s opatřeními automobilky. Ta ale byla neuspokojivá, jednalo se zejména o oblast mzdových nároků agenturních zaměstnanců vůči kmenovým zaměstnancům Škoda Auto," cituje Aktuálně.cz z Motejlovy zprávy předané Poslanecké sněmovně.
Mluvčí kanceláře veřejného ochránce práv Iva Hrazdílková serveru Aktuálně.cz potvrdila, že kontrola ještě není skončena, a proto zatím o ní nebude ombudsman zveřejňovat další podrobnosti.
Člen představenstva Škody Auto zodpovědný za personalistiku Martin Jahn serveru Aktuálně.cz řekl, že vedení firmy s Motejlem jednalo, o výsledcích kontroly zatím nemá informace. Podle něj se vedení firmy snaží co nejvíce podmínky pro agenturní pracovníky kontrolovat. "Udělali jsme nové výběrové řízení na personální agentury. Velmi důsledně dbáme na dodržování zákoníku práce a dalších podmínek pro najímané dělníky," řekl Jahn.
Podle něj automobilka, stejně jako kmenovým zaměstnancům i pracovníkům najímaným přes agentury, zvýšila platy. "Nevím, z jakých informací veřejný ochránce práv u platů vychází," dodal Jahn. Znovu prý také potvrdil, že informace o špatných podmínkách pro ubytování polských dělníků nejsou pravdivé.
Škoda Auto zaměstnává asi 27 tisíc lidí, z toho je zhruba 23 000 kmenových, zbytek najímá u agentur. Jde především o dělníky ze Slovenska a Polska. Podobně jako další velké firmy v Česku má automobilka velké problémy sehnat dostatek pracovníků.
Ilustrační foto: Karel Šanda
Ombudsman prověřuje podmínky pro polské dělníky
Ekonomika
31. 8. 2007 08:29
Ilustrační fotografie
Autor: ČTK