Cigarety čeká další zdražování. Pokud projde obsáhlý pozměňovací návrh, který předložila vládní koalice k reformnímu balíku, budou si muset kuřáci připlatit. Rovněž se mimo jiné sníží sleva na daních, kterou si lidé na konci roku odečítají.
Podle tabákových výrobců může jedna krabička podražit zhruba o sedm korun místo původně předpokládaných čtyř.
Zdražování cigaret chce vláda tentokrát hodit na Evropskou unii, odvolává se totiž na evropskou směrnici o sbližování daní z cigaret. Podle ní musí minimální sazba spotřební daně od ledna příštího roku v členském státě EU dosáhnout 64 eur na tisíc kusů cigaret a vláda chce tenhle závazek splnit. Pro kabinet to ale také představuje cestu, jak do rozpočtu přivést dalších 2,2 miliardy korun.
Naposledy se cigarety zdražovaly v březnu, u některých značek cena povyskočila o desetikorunu. Spotřební daň z cigaret je konstruována poměrně komplikovaně ze tří částí - procentní (28 procent), pevné a minimální. Právě tyto dvě položky vzrostou o sedm procent, čímž stát z každé prodané cigarety získá 1,92 koruny na daních. Zdražení dopadne stejnou vahou na dražší i levnější značky.
Bruselštější než Brusel
"Jsem z toho velmi překvapený," řekl k poslední úpravě sazeb spotřební daně jednatel Imperial Tobacco ČR Kamil Provazník. Původně navržená minimální sazba 1,8 koruny na cigaretu podle něj odpovídala dani požadované EU. Sazba 1,92 koruny může v závislosti na kurzu představovat asi 68 eur - tedy víc, než chce Brusel.
Očekávaný zvýšený příjem státu je podle něj velmi diskutabilní, protože po skokovém zdražování se dá čekat nárůst pašování a nelegální výroby. Poslední zvýšení daně letos v březnu odpovídalo zdražení krabičky cigaret o sedm až devět korun. Na trhu se přitom úprava daně projevuje s odstupem vzhledem k předzásobení výrobců.
Sníží se také sleva na daních, kterou si lidé na konci roku odečítají. Zatímco původní vládní návrh počítal s 10 680 korunami, pozměňovací návrh obsahuje 10 440 korun slevy na dani na dítě v příštím roce. V roce 2009 to má být už jen 10 200 korun. Sníží se ovšem daň z příjmu pro fyzické osoby, a to na 12,5 procenta namísto původních patnácti procent ze superhrubé mzdy.
Opoziční poslanci koalici vyčítají, že pozměňovací návrh zatíží občany v souhrnu ještě více než ten původní. "Státní rozpočet sice získá o osmnáct miliard více než nyní, ale je to negativních osmnáct miliard pro daňové poplatníky," uvedl bývalý ministr financí Bohuslav Sobotka. Současný správce státní kasy Miroslav Kalousek návrh obhajuje: "Je to logické, když je nižší sazba daní, musí být i nižší sleva na dani."
Ilustrační foto: Lucie Pařízková