Osobnímu prodeji se loni v Česku kvůli hospodářské krizi nedařilo a po několika růstových letech vykázal pokles tržeb. Celkový obrat členů Asociace osobního prodeje (AOP) bez započtení daně z přidané hodnoty se loni snížil meziročně o 392 milionů korun na 4,262 miliardy korun. V roce 2008 AOP vykázala rekordní obrat 4,654 miliardy korun.
Osobnímu prodeji se loni v Česku také věnovalo méně lidí. Pro firmy, které sdružuje AOP, v roce 2009 pracovalo 223 673 prodejců, o rok dříve jich bylo 225 076. Za posledních šest let se počet aktivních prodejců AOP zvýšil zhruba o třetinu, osobními prodejci jsou většinou ženy.
ČTĚTE TAKÉ: Češi kupují více deodorantů, vybírají však levnější značky
"Pokles obratu souvisí se situací na tuzemském trhu, která loni nebyla příliš příznivá pro utrácení," uvedl předseda AOP a ředitel společnosti Amway ČR Jan Stránský. Například společnosti Amway ČR loni klesly tržby meziročně o osm procent na 398 milionů korun.
Největší pokles poptávky loni společnost Amway ČR zaznamenala u kosmetiky, výrobků péče o tělo a doplňků stravy. "V případě čistících a prací prostředků zůstala poptávka víceméně stabilní," dodal Stránský.
ČTĚTE TAKÉ: Nový hit v kosmetice: zlato a drahé kovy
Letos by se ale osobní prodej měl podle Stránského dočkat oživení. "Máme důvod se domnívat, že letos (společnost Amway ČR) dosáhneme lepších výsledků než v roce 2009. Domnívám se, že tomu tak bude i u většiny ostatních firem z asociace, jejichž vedoucí pracovníci se na nedávné členské schůzi vyjadřovali poměrně optimisticky," podotkl Stránský.
Češi formou osobního prodeje nakupují hlavně kosmetiku, oblečení, obuv, drobnou elektroniku, knihy či nádobí a domácí potřeby. Členy AOP, která v Česku působí od roku 1993, jsou společnosti Avon, Amway, Just, Lux, Mary Kay, Ranger, Oriflame, Tupperware, Vorwerk a International Diet. Na celkovém trhu přímého prodeje v Česku se podle odhadů asociace tyto firmy podílejí více než polovinou.
Ilustrační foto: archiv Týdne