Počet padělaných bankovek české měny se zvedl jen mírně, dvojnásobně se však zvýšila hodnota padělků. Loni byla pět milionů korun, v předchozím roce to přitom byla polovina této sumy, přesněji 2,3 milionu korun.
Zadrženo bylo loni 3684 kusů padělaných českých bankovek, zatímco v roce 2008 to bylo 3039 kusů. Nejčastěji padělaná byla opět tisícikoruna. "Přestože loni bylo zadrženo více padělků české měny, je celkový počet opět velmi nízký," uvedl člen bankovní rady ČNB Pavel Řežábek. "Ve srovnání s eurem jsme na jedné sedmině, počítáme-li padělky vůči celkovému počtu bankovek v oběhu," říká.
Zatímco v Česku loni připadl přibližně jeden zadržený padělek bankovky na 97 500 kusů bankovek v oběhu, v zemích platících eurem byl zachycen v průměru jeden padělek na 13 850 kusů. "Kdyby se lidé více dívali, čím platí, bylo by jich mnohem méně," dodává Řežábek. Naprostá většina zadržených padělků českých bankovek byla stejně jako předloni vytištěna na inkoustových tiskárnách.
"Dívejte se, čím platíte"
Většina padělků byla navíc hodnocena jako "méně zdařilá". Přesto poznat padělek nemusí být vždy jednoduché. Podle náměstka policejního prezidenta Viktora Čecha si lidé musejí dávat pozor především v trafikách, na tržnicích v příhraničních oblastech, jako jsou například Hatě na jižní Moravě. "Padělky udávají do oběhu hlavně osoby mladistvé, z kriminálního prostředí," říká ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta.
ČTĚTE TAKÉ: Jihomoravská policie objevila padělané tisícovky
Celkový počet padělaných bankovek zadržených loni v Česku se zvedl ze 4584 na 6853 kusů. Důvodem je zejména zadržení velkého počtu bankovek v eurové měně.
K výraznému nárůstu zadržených bankovek přispělo zachycení zhruba 1900 stoeurorvých bankovek, které do Česka přivezla skupina Italů. Vytištěny však byly tyto bankovky mimo Českou republiku. Počty padělků dolarových bankovek a mincí naopak trvale klesají.
Foto: archiv