Past v důchodové reformě: co nám politici zatajili

Ekonomika
7. 10. 2012 07:15
Lidé by měli dohlédnout na to, zda za ně jejich zaměstnavatel řádně platí sociální pojištění. Do důchodu by si totiž odnesli méně peněz.
Lidé by měli dohlédnout na to, zda za ně jejich zaměstnavatel řádně platí sociální pojištění. Do důchodu by si totiž odnesli méně peněz.

Penzijní reforma může mnoha lidem v penzi způsobit bolesti hlavy. Zvláště když zjistí, že mají naspořeno méně, než očekávali, protože jejich zaměstnavatel za ně neodváděl sociální pojištění.

Lidé, kteří se od příštího roku zúčastní penzijní reformy, by si měli dávat větší pozor na své zaměstnavatele. Hrozí, že by kvůli nim v budoucnu mohli přijít o část důchodu. A to tehdy, když za ně firmy nebudou odvádět sociální pojištění. V současnosti přitom jde v takovém případě toto riziko na vrub státu. Penze se lidem kvůli prohřešku jejich zaměstnavatelů nekrátí.

U nových penzijních společností to však bude jinak. Lidé budou spořit u soukromých penzijních společností, kam budou moci převádět část sociálního pojištění. Podmínkou je, že navíc přidají peníze ze své kapsy. Problém však nastane, když zaměstnavatel neodvede za pracovníka sociální pojištění do penzijní společnosti.

* Na co si dát zejména pozor?

* Kteří zaměstnanci jsou ohroženi nejvíc?

* Kolik firem dluží peníze na sociálním pojištění?

Odpovědi na tyto a další otázky čtěte v novém vydání časopisu TÝDEN, který vychází v pondělí 8. října 2012.

Autor: Pavel Cechl Foto: Profimedia

Další čtení

Korporát, nebo česká firma? Hlavně se v nich něco naučte

Ekonomika
13. 1. 2026

Ocenění Alphabet přes čtyři biliony USD; Apple bude s Google spolupracovat v AI

Ekonomika
12. 1. 2026

Export elektřiny z ČR loni po letech vzrostl, přispěla vyšší výroba elektráren

Ekonomika
13. 1. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ