Pětina lidí během půl roku změnila práci, další pětina to plánuje

Ekonomika
28. 2. 2018 16:30
Nejčastěji měnili zaměstnavatele lidé pracující v hotelnictví a stravování (ilustrační foto).
Nejčastěji měnili zaměstnavatele lidé pracující v hotelnictví a stravování (ilustrační foto).

V uplynulých šesti měsících změnilo práci 18 procent Čechů. Další zhruba pětina lidí si novou práci buď aktivně hledá, nebo se po pracovních příležitostech u jiného zaměstnavatele poohlíží. Vyplývá to z průzkumu personálně poradenské společnosti Randstad. Nejčastěji měnili zaměstnavatele lidé pracující v hotelnictví a stravování, které jsou tradičně oborem s nejvyšší mírou fluktuace.

S nynějším zaměstnavatelem je podle průzkumu spokojeno 65 procent zaměstnanců, z toho 16 procent je velmi spokojeno. Nespokojenost vyjádřilo osm procent respondentů a velmi nespokojeno je procento.

Nezaměstnanost v Česku je v posledních měsících rekordně nízká, v lednu činila 3,9 procenta. Jde o nejnižší lednovou nezaměstnanost od roku 1998. Bez práce bylo zhruba 289 tisíc lidí, volných míst přibylo na téměř 231 tisíc.

"Míra spokojenosti zaměstnanců odráží všeobecnou spokojenost s ekonomickým vývojem země, nicméně je za poslední čtyři roky víceméně stejná. Kdo není v práci spokojen, nemá příliš velký problém ji změnit. Nespokojenců setrvávajících tam, kde jim to nevyhovuje, není mnoho a tudíž i celková míra spokojených zaměstnanců je vyšší," uvedla marketingová manažerka české pobočky Randstadu Alžběta Honsová.

Konec prvního čtvrtletí by podle ní navíc měl být opět ve znamení vyšší poptávky po lidech a klesající nezaměstnanosti. To lidem, kteří hledají jinou práci, nahrává.

Míra fluktuace byla mírně vyšší u žen (19 procent) než u mužů (18 procent). Tradičně nejvyšší podíl těch, kteří měnili práci (44 procent), připadá na nejmladší kategorii zaměstnanců ve věku 18 až 24 let a 22 procent na věkovou kategorii 25 až 34 let. S rostoucím věkem míra fluktuace zaměstnanců klesá.

Jako nejčastější důvod pro změnu zaměstnavatele uvedli respondenti nespokojenost se zaměstnavatelem (26 procent), získání lepších podmínek (21 procent) a osobní důvody (21 procent).

Novou práci hledá pět procent dotazovaných a dalších 15 procent sleduje pracovní nabídky. Nové zaměstnání hledají zejména lidé z hotelnictví a stravování (45 procent), ve službách (39 procent) a z automobilového průmyslu a letectví (37 procent).

Téměř 80 procent Čechů je přesvědčeno, že pokud by si museli hledat jinou práci, najdou bez problémů srovnatelnou práci u jiného zaměstnavatele. Celých 86 procent nepochybuje, že by si našli jiné uplatnění u nového zaměstnavatele. To jsou nejvyšší čísla v rámci pravidelných čtvrtletních průzkumů Workmonitor od roku 2014, dodala Honsová.

Autor: ČTK Foto: , pixabay.com/LuckyLife11

Další čtení

Akcionáři ruské Sberbank schválili výplatu rekordní dividendy

Ekonomika
30. 6. 2025

Stát vydal za první pololetí dluhopisy v nominální hodnotě 181,3 mld. Kč

Ekonomika
30. 6. 2025

Prazdroj loni zvýšil tržby na 23 miliard, ale zisk mu stejně trochu klesl

Ekonomika
27. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ