Philip Morris ČR vyplatí za loňský rok hrubou dividendu 920 korun

Ekonomika
29. 4. 2016 16:56
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Společnost Philip Morris ČR, která je předním výrobcem a prodejcem tabákových výrobků v zemi, vyplatí za loňský rok hrubou dividendu 920 korun. Rozhodla o tom páteční představenstva firmy po pěti letech odešel jeho dosavadní předseda András Tövisi, který byl pověřen jinými úkoly v rámci skupiny. Místo něj byl členem představenstva zvolen Árpád Könye, který od března zastává také funkci generálního ředitele Philip Morris ČR. Könye ve skupině působí 25 let, vedl mimo jiné pobočky v Maďarsku nebo Portugalsku.

Tabákové firmě loni meziročně vzrostl čistý zisk o 14 procent na 2,6 miliardy korun. Tržby bez spotřební daně a DPH klesly o 22,7 procenta na 10,9 miliardy Kč, kvůli změně provozního modelu jsou ale údaje o tržbách meziročně neporovnatelné.

"Domnívám se, že jsme se soustředili po celou dobu tohoto roku na ty správné věci, na snahu zlepšit naše obchodní výsledky a zejména jsme usilovali o optimalizaci portfolia," komentoval dnes loňské výsledky Tövisi. Firma podle něj po celý rok také usilovala o inovaci produktů a modernizaci svých provozů.

Výši čistého zisku podle vedení společnosti ovlivnily hlavně příznivý vývoj cen a vyšší objemy odbytu v ČR i na Slovensku. Objem domácího odbytu vzrostl o 2,1 procenta na 8,8 miliardy kusů cigaret, na Slovensku o 4,2 procenta na čtyři miliardy cigaret. Bez značky RGD, vykazované od 1. dubna 2014, se odbyt v ČR zvýšil o 0,5 procenta a na Slovensku o 3,4 procenta.

Tržní podíl včetně RGD v ČR poklesl o 1,5 procentního bodu, na Slovensku o 1,9 procentního bodu stoupl. Celkový trh cigaret v ČR vzrostl o 1,7 procenta a na Slovensku o 0,9 pct.

Společnost od loňského 1. ledna přešla pro zvýšení konkurenceschopnosti a výkonnosti kutnohorského závodu na nový provozní model, kdy už nevlastní materiál pro výrobu, ale poskytuje mateřské společnosti Philip Morris International výrobní služby. Výsledkem této změny je, že Philip Morris ČR je odměňován formou poplatku za výrobní službu a zároveň nevykazuje exportní prodeje. Tržby za výrobní služby jsou vzhledem k nižším nákladům v principu nižší než tržby z exportních prodejů, které byly vykazované v minulém roce před změnou provozního modelu. Proto jsou údaje o tržbách meziročně neporovnatelné.

Philip Morris ČR je předním výrobcem a prodejcem tabákových výrobků v Česku. Zaměstnává přibližně 1100 lidí v celé ČR.

Autor: ČTK Foto: archiv

Další čtení

Tunel Blanka slouží již deset let, na zklidnění dopravy Praha stále čeká

Ekonomika
18. 9. 2025

Křetínského EPH v pololetí stoupl zisk na 51 miliard, přispěla akvizice na Slovensku

Ekonomika
Aktualizováno: 18. 9. 2025 10:08

Eurostat: Inflace v EU v srpnu zůstala na 2,4 procenta, v Česku je osmá nejnižší

Ekonomika
Aktualizováno: 18. 9. 2025 10:22

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ