V případu podvodu s pohonnými hmotami, který se stal před šesti lety, soud snížil podnikateli Tomáši Malinovi trest na pětileté vězení. Snížil mu také pokutu, již musí zaplatit poškozené společnosti Unipetrol RPA, na 75 milionů korun.
Vrchní soud trest Malinovi zmírnil. "Obžalovaný byl pro stejný skutek (s drobnými změnami) uznán vinným zločinem zpronevěry a odsouzen k trestu odnětí svobody v trvání pěti roků," uvedl pro TÝDEN.CZ mluvčí soudu Jan Fořt. Podle něho mu rovněž byla snížena částka, již musí jako škodu zaplatit Unipetrolu, a to o deset milionů korun na 75 milionů korun.
Původní rozsudek určoval peněžitý trest 85 milionů, ale podnikatel již poškozené straně 10 milionů korun zaplatil. To byl také důvod, proč odvolací soud snížil trest o jeden rok na samou spodní hranici trestní sazby. Rozsudek je pravomocný, Tomáš Malina může podat pouze dovolání k nejvyššímu soudu.
Malinova firma Bencalor odebrala na konci roku 2005 od obchodní a rafinerské společnost Unipetrol RPA pohonné hmoty za 101,8 milionu korun, které dál prodala čerpacím stanicím. Utržené peníze však neputovaly zpět Unipetrolu RPA, Malina za ně obratem nakoupil akcie ruské ropné společnosti Tatněfť. Podle rozsudku Malina už v době nákupu akcií věděl, že nebude moci pohonné hmoty Unipetrolu RPA uhradit. Jeho firma totiž neměla další peníze.
U soudu loni v září se Malina hájil tím, že firma Unipetrol RPA o nákupu akcií věděla. Společnost Tatněfť totiž podle něho měla začít stavět ropovod z Ruska na západ a cena akcií proto stoupala.
V lednu 2006 však došlo k roztržce mezi Ukrajinou a Ruskem o dodávky plynu a plány na stavbu ropovodu vzaly za své, což srazilo cenu akcií Tatněfti. Malina však byl podle své výpovědi se zástupci Unipetrolu RPA domluven pouze ústně. Zároveň uváděl, že za pohonné hmoty ručil nemovitostmi, které měly hodnotu až 180 milionů korun, a ty si podle Maliny Unipetrol RPA ponechal. To však firma již dříve popřela.
V případu podle Malinovy výpovědi figurovaly známé osobnosti, například europoslanec Miloslav Ransdorf (KSČM) podle něho tehdy zastupoval jednu ze společností, které chtěly akcie Tatněfti od Maliny také odkoupit. Celý obchod pak podle Maliny vymyslel bývalý agent StB a kontroverzní podnikatel Pavel Minařík, který podle soudních dokumentů zprostředkoval nákup akcií ruské ropné společnosti.
V 90. letech působil Malina ve statutárních orgánech společnosti Orlík, která si najímala sídlo komunistických prominentů ve Vystrkově. Spolu s ním v této firmě působil zavražděný "nekorunovaný boss podsvětí" František Mrázek a také Miroslav Provod, který byl společně s podnikatelem Tomášem Pitrem odsouzen za daňové podvody v roce 2006 na pět let vězení. Pitr je v současnosti ve švýcarské vazbě.