Vývoz piva Pilsner Urquell loni vzrostl meziročně o deset procent na 970 tisíc hektolitrů. Poprvé atakoval milionovou hranici. Klíčovými trhy zůstávají tradiční exportní země, jeho obliba roste také v exotických destinacích. "Podíl čepovaného piva na exportu Pilsner Urquell už tvoří pětinu a ve světě přibývá tankových hospod s plzeňským ležákem," řekl Vladimír Jurina, manažer značky z Prazdroje.
Loňské výsledky prodejů všech piv zatím největší česká pivovarnická skupina nezveřejnila; počítá s tím v polovině dubna. V roce 2015 prodal Prazdroj v České republice a v cizině deset milionů hektolitrů všech druhů piva, zhruba stejně jako v roce 2014.
Plzeňský Prazdroj převezme v pátek japonská skupina Asahi. Za pět pivovarů v Evropě zaplatí Asahi téměř 200 miliard korun. Pilsner Urquell chápou Japonci podle zdrojů kolem plzeňského výrobce jako superprémiovou značku; z celkové kupní sumy skupiny tvořila hodnota plzeňského pivovaru asi 60 procent.
Klíčovými vývozními trhy pro Pilsner Urquell byly loni tradičně sousední země v čele s Německem, kde vypili přes 230 tisíc hektolitrů ležáku z Plzně, meziročně o devět procent více. Na Slovensku jeho prodej vzrostl o sedm procent na 227 tisíc hektolitrů. Do Polska z Plzně doputovalo 80 tisíc hektolitrů, což bylo o 16 procent více. Obliba vloni vzrostla také v USA, kde se ho vypilo téměř 80 tisíc hektolitrů. Každoročně o desítky procent roste trh v Jižní Koreji, kam loni zamířilo 73 tisíc hektolitrů plzeňského.
Export plzeňského ležáku v sudech a tancích se meziročně zvýšil o více než devět procent na 223 tisíc hektolitrů. Vedle evropských zemí se prodává čepovaný Pilsner Urquell na Tchaj-wanu, v Thajsku, Singapuru, Arménii a Izraeli. Objemy rostou i na saturovaných trzích, jako je Německo. "Plzeňský ležák je jedním ze symbolů ČR v zahraničí, jeho obliba ve světě stoupá a tento trend očekáváme i letos, kdy oslavíme 175. výročí uvaření první várky," uvedl obchodní sládek Václav Berka.
Stejně jako v ČR v posledních letech má nyní v cizině velký úspěch pivo čepované z tanků, z nichž se prodá už desetina točeného Pilsneru Urquell. Ve světě jich funguje 50 a letos má přibýt až 30 dalších. "I v zemi s tak odlišnou pivní kulturou, jako je Velká Británie, už má tanky deset hospod v Londýně, jejich výtoč piva se tam zvedla až o 200 procent," řekl Berka. Nejvíce piva v cisternách míří z Plzně na Slovensko a do Británie. Zájem o pivo čepované z tanků mají pivaři v Německu, Rakousku, Polsku a Švédsku. Premiéru mělo loni tankové pivo Pilsner Urquell v Norsku, Finsku a Irsku.