Plzeň peněžně podpoří sdílení kol. Dotace půjde na nové stroje

Ekonomika
4. 2. 2017 15:10
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Plzeň podpoří sdílené využívání jízdních kol, tedy privátní projekt neziskové organizace Kolemplzne.cz - bikesharing pro Plzeň. Organizace funguje ve městě pět let, město projekt podpoří druhým rokem, řekl náměstek primátora pro dopravu a životní prostředí Petr Náhlík (KDU-ČSL). Podle něj pomáhá řešit dopravní situaci a letos, kdy bude řada uzavírek, klientela značně vzroste.

Kontrolní skupina.cz, která bikesharing provozuje, získá dotaci 252 tisíc korun na nákup 15 nových kol, servis, náhradní díly, na vývoj a správu softwaru k obsluze výpůjční sítě.

"Projekt je nezávislou neziskovou iniciativou, jejíž cílem je změna způsobu dopravy po městě. Kola jsou v ulicích k dispozici 24 hodin po sedm dní v týdnu, vrací se na libovolná stanoviště," uvedl Náhlík. Letos chtějí provozovatelé získat 1800 registrovaných uživatelů, loni se jejich počet ztrojnásobil na 1155. Také se trojnásobně zvýšil počet aktivních uživatelů na 676; koupili si 829 měsíčních tarifů a 139 ročních tarifů. Měsíční tarif je 100 korun, roční 600 Kč.

Nyní projekt nabízí v Plzni 85 jízdních kol vybraných speciálně pro provoz ve městě, webové stránky pro půjčování a vracení kol, SMS bránu a pravidelný servis.

Plzeň a zejména její centrum je svou strukturou a velikostí vhodná pro městskou cyklodopravu, šetrnou k životnímu prostředí. Komunita využívající tento druh dopravy se stále zvětšuje. Přibývá neziskových subjektů, které se věnují cyklistické dopravě.

S další iniciativou mladých lidí Plzeň na kole město loni řešilo nejvhodnější a nejpotřebnější místa pro umístění stojanů na kola. Iniciativa vytipovala vhodná místa; památkáři, stavební a dopravní úřady je prozkoumali a desítky stojanů letos nainstaluje Správa veřejného statku města Plzně. "Ta úředničina kolem stojanů je děsná. Tak jsme se domluvili, že ji uděláme my," uvedl Náhlík.

S podobnou aktivitou sdílení koloběžek přišla loni v září v Plzni místní iniciativa K světu a výrobce koloběžek Kostka. Podle Náhlíka jde zatím o pilotní projekt mezi konečnou tramvaje a univerzitním kampusem na Borech. "Předpokládáme, že se obrátí na město a budou hledat další stanoviště. A zase to bude stejná procedura, tedy vyjadřování památkářů v historickém jádru, stavebních a dopravních úřadů. Hledáme cesty, jak město zpřístupnit také těmto druhům dopravy," dodal.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ