Exekucí v Česku výrazně ubývá. V letošním prvním pololetí jich bylo nařízeno 320 tisíc, což je o více než 30 procent méně než loni. "Klesající trend pokračuje. V roce 2012 bylo o 13 procent méně exekucí než v roce předcházejícím. Teď se naplní naše odhady a dostaneme se ještě níže," uvedl prezident Exekutorské komory Jiří Prošek.
Prošek připomněl, že na začátku roku 2012 významně stoupl počet exekucí, protože věřitelé žalovali své pohledávky ještě před snížením advokátních odměn. "Před březnem, tedy před účinností novelizované vyhlášky o odměnách, rychle podávali návrhy na zahájení nových řízení. V té době jsme proto čelili několikanásobnému počtu exekucí," upozornil Prošek.
V první třetině roku 2012 soudy odstartovaly 326 tisíc exekucí, tedy téměř polovinu všech řízení zahájených v loňském roce. Přesto loni počet soudem nařízených exekucí celkově klesl o 13 procent - na 820 tisíc.
Příčinou poklesu počtu exekucí je podle Proška zejména osvěta, dále má vliv novela exekučního řádu a občanského soudního řádu, jež od ledna zavedla řadu novinek, mimo jiné předžalobní výzvu a pravidla pro spojování řízení.
Podle inkasní agentury EOS KSI ČR může být příčinou poklesu i zvýšená snaha věřitelů řešit své nesplacené pohledávky mimosoudně a včas. "Naše zkušenosti potvrzují, že zájem firem a institucí o mimosoudní vymáhání pohledávek roste. Firmy si stále častěji uvědomují, že jim mohou neplatící odběratelé přivodit vážné problémy s jejich vlastní solventností, a proto se obrací na inkasní agentury, uvedl jednatel EOS KSI Vladimír Vachel.
Exekuce je vždy zahajována soudem na návrh věřitele. Soudní exekutoři nemají na počet exekucí vliv. Počet exekucí není totožný s počtem dlužníků.