Úterní vyslovení nedůvěry vládě lze považovat nejen za špatný politický signál, ale bude mít dopad i na mnoho podnikatelských oborů. Pravděpodobný konec reforem a nejistota ohledně dalšího vývoje podnikatelům neprospěje, stejně jako očekávaná zvýšená volatilita kurzu koruny.
Neblahý dopad by mohl mít pád vlády na podnikatele ve stavebnictví. Ohroženo je nyní chystané přechodné snížení daně z přidané hodnoty u bytové výstavby na pět procent. Svaz podnikatelů ve stavebnictví přitom za její snížení či úplné zrušení dlouho bojoval, podporován řadou developerských společností.
Prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš považuje za největší problém zdržení některých důležitých legislativních změn, například novely stavebního zákona. „Stávající státní podpora pozemního stavitelství a bytové výstavby by neměla být ohrožena. Naopak například v oblasti dopravní infrastruktury je potřeba provést řadu legislativních změn, ke kterým v současné situaci pravděpodobně nedojde," uvedl pro on-line deník TÝDEN.CZ.
Přijetí eura a dobrý rating v ohrožení
Svaz průmyslu a dopravy ČR považuje vyslovení nedůvěry vládě v době předsednictví Česka v Evropské unii za negativní signál celému společenství. Podle prezidenta svazu Jaroslava Míla také výrazně zhorší image naší země. „Tímto hlasováním Česká republika podpořila argumenty francouzského prezidenta Sarkozyho, který poukazuje na to, že malé země jsou nestabilní a nestačí na roli vést Evropu. Špatné jméno, které jsme si tím udělali, budeme napravovat dlouhou řadu let," uvedl Míl.
ČTĚTE TAKÉ: Koruna po pádu vlády mírně oslabuje
Svaz upozorňuje také na to, že se v důsledku možného zastavení jednání o Lisabonské smlouvě mohou zabrzdit veškerá jednání o přijetí eura v Česku. Obává se rovněž dalšího oslabování koruny a možného zhoršení kreditního ratingu ČR. Všechny tyto jevy by se přitom mohly negativně podepsat na výkonnosti českého hospodářství, tolik závislého na zahraničním obchodu.
Konec reforem podnikatelům vadí
Spíše neutrálně nebo negativně vnímá současný politický vývoj většina firem z nejrůznějších oborů. Shodují se přitom na tom, že největší problém je v očekávaném úplném zastavení plánovaných reforem, které by měly podnikání usnadňovat. Tento fakt zmiňuje například generální ředitel firmy Atas elektromotory Náchod a. s. Otto Daněk. „Úřednická vláda pravděpodobně nic konkrétního nevyřeší. Pokud by vznikla vláda levicová, očekávám i zhoršení současné situace," uvedl.
Jeho obavy se shodují s názorem Hospodářské komory České republiky. Podle ní pád vlády výrazně zhorší schopnost české politické reprezentace „aktivně a rychle přijímat opatření nutná pro podporu a stabilizaci tuzemské ekonomiky".
Foto: Lucie Pařízková, archiv