Nejvyšší soud měl dnes řešit případ tří bývalých šéfů zkrachovalé kladenské Poldi. Soud ale nerozhodl a odročil jednání na duben. Soudu se totiž nepodařilo Vladimíru Stehlíkovi doručit předvolání.
Nejvyšší soud se ve středu nemohl začít zabývat kauzou někdejšího šéfa kladenských hutí Poldi Vladimíra Stehlíka, jeho syna Marka a bývalého ekonomického ředitele oceláren Luboše Pejpy. Zjistilo se, že Vladimír Stehlík, který se na jednání nedostavil, si ani nepřevzal předvolání k soudu. Pohybuje se mezi nemocnicemi a lékaři a žije teď v podstatě jako bezdomovec, řekl soudu Stehlíkův syn.
Jednání bylo odročeno na 25. dubna. Soud však stále nezná adresu, na které bývalý šéf kladenských hutí trvale pobývá. Soudcům proto nezbylo nic jiného, než požádat jeho syna Marka, aby jej o projednávání celé kauzy u Nejvyššího soudu předem informoval.
Podle informací ČTK žije Vladimír Stehlík v ústraní v malé obci Bílichov na Kladensku a v současné době se léčí v pražské nemocnici IKEM. Blesk před dvěma týdny uvedl, že bývalý šéf kladenské Poldi zhubl o 20 kilogramů a bojuje o život. Podle informací listu čeká na transplantaci jater.
Ve hře přitom je, zda se soud začne po plných jedenácti letech zabývat vinou bývalých šéfů Poldi. Zatím se to vůbec nedařilo, celý proces se jen opakovaně odkládá kvůli různým posudkům.
Nejvyšší soud se bude případem zabývat z podnětu ministra spravedlnosti, který podal v neprospěch obviněných stížnost pro porušení zákona. Vyhověl tak podnětu žalobců, jimž se nelíbí, že soudy pravomocně vrátily deset let starou kauzu znovu k došetření. Stížnost v neprospěch obviněných je však pouze akademická, rozhodnutí soudů už nemůže ovlivnit.
Projednávání navrhované stížnosti Nejvyšším soudem by mohlo do budoucna ovlivnit další postup a rychlost řízení v tomto případu. Verdikt Nejvyššího soudu by navíc podle pracovníků ministerstva mohl sjednotit soudní praxi ohledně požadavků na rozsah dalšího obstarávání důkazů při vyšetřování.
Státní zástupce poprvé obžaloval někdejší vedení Poldi v roce 2000. Soudy tehdy vrátily obžalobu k došetření s pokynem doplnit znalecké expertizy z oboru ekonomiky a lékařství. Policie tak učinila a v říjnu 2004 začali obvinění znovu studovat vyšetřovací spis, což se kvůli zdravotním problémům Stehlíkových protáhlo až do května 2005. V srpnu pak padla nová obžaloba, kterou však krajský soud vrátil loni v lednu k došetření. Verdikt v červenci potvrdil i odvolací vrchní soud. Žalobci se s rozhodnutím nesmířili a obrátili se na ministra, který jim dal za pravdu v tom, že vznikají zbytečné průtahy v řízení.
Trojice mužů je obviněna ze zneužívání informací v obchodním styku a z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Škoda, za kterou jsou stíháni, představuje podle policie zhruba 200 milionů korun. Obviněným hrozí až 12 let vězení.
Policie viní muže z toho, že neodvedli 25 milionů korun na zdravotní pojištění zaměstnanců a daň ze mzdy. Klade jim za vinu i to, že poskytovali své firmě Bohemia Art bezúročné půjčky, čímž ocelárny utrpěly škodu kolem 67 milionů korun. Další škoda za 113 milionů korun vznikla prý kvůli neoprávněnému vložení majetku oceláren do nově založené společnosti Poldi Steel.
Vladimír Stehlík koupil Poldi prostřednictvím firmy Bohemia Art. I se synem byl obviněn v roce 1996, oba byli čtyři měsíce ve vazbě. V té době Stehlík starší rezignoval na funkci generálního ředitele; Marko prý po propuštění převedl podíl v Poldi na firmu ProWin.
ProWin koupila většinu akcií Poldi Steel od firmy Bohemia Art v roce 1996. Z oceláren pak začaly mizet miliony korun. Obžalobu na představitele ProWin má na stole soud.
Foto: ČTK