Více než polovina českých akciových společností má listinné akcie na majitele, což skutečným vlastníkům firem umožňuje zůstat v anonymitě.
Z analýzy agentury ČEKIA vyplývá, že podnikatelé nepodlehli obavám ze změny zákona o veřejných zakázkách, který měl podle předvolebních plánů politiků zamezit účasti anonymních firem ve veřejných výběrových řízeních.
„Z analýzy agentury ČEKIA, která porovnala strukturu tuzemských akciových společností podle podoby a formy vydaných akcií v květnu a prosinci 2010 vyplývá, že podnikatelé nepodlehli obavám ze změny zákona o veřejných zakázkách, který měl podle předvolební rétoriky politiků zamezit účasti anonymních firem ve veřejných výběrových řízeních," říká analytička agentury ČEKIA, Petra Štěpánová. „Naopak počet akciových společností s anonymními vlastníky se ve sledovaném období zvýšil o více než 200 firem resp. 1,7 procenta," dodala.
Více než 91 procent, tedy 21.941 akciových společností registrovaných v České republice vydalo akcie v listinné podobě. Celkem 51 procent tuzemských akciových společností má listinné akcie na majitele s neprůhlednou majetkovou strukturou, zatímco 40 procent má listinné akcie na jméno.
U akcií na jméno je společnost povinna vést seznam akcionářů, včetně názvu a sídla právnické osoby nebo jména a bydliště fyzické osoby, která je akcionářem.