Vlivem pokračující globální finanční situace lidé stále méně věří akciím. Objem obchodování na pražské burze činil na konci července 19,1 miliardy korun, před krizí přitom byl běžně i čtyřikrát vyšší. Investoři hledají jiné typy investičních produktů, zejména těch konzervativních.
Propad objemu obchodů se dotkl především firem a makléřských domů, které investice zprostředkovávají. Některé z nich proto zavedly nové poplatky za služby, aby kompenzovaly propad, další změnily zaměření spíše na zahraniční kapitálové trhy či využily přání klientů a nabízejí investice do konzervativních produktů, zejména dluhopisů.
Například brokerjet České spořitelny zavedl poplatky za vedení účtu cenných papírů, které nyní činí 0,03 procenta z objemu majetku zaúčtovaného ke konci posledního dne kalendářního čtvrtletí. Brokerjet spravuje aktiva za šest miliard, nový poplatek tak vynese až 1,8 milionu korun.
"Vlivem krize nastal odliv klientů od akcií. Firmy se vrhly na investice do státních i firemních dluhopisů, zatímco drobní investoři investují více do certifikátů, což jsou dlouhodobější a konzervativnější investice. Odliv vidíme i u investorů obchodujících na zahraničních trzích. Snažíme se nabídnout poradenství, formou různých seminářů i on-line," vysvětluje obchodní ředitel brokerjet Libor Janoušek.
Češi raději zahraničí
Největší český obchodník s akciemi, společnost Patria, nezvyšovala poplatky, rozšířila však servis pro klienty a výrazně navýšila nabídku státních i firemních dluhopisů, jelikož investoři chtějí spíše defenzivní tituly. "Čeští investoři se stali mnohem aktivnějšími, sebevědomějšími, nebojí se investovat v zahraničí. Proporce obchodů, směřovaných na zahraniční burzy, vytrvale roste a nyní již přesahuje 50 procent denního počtu všech objednávek," uvádí Petr Žabža z Patrie.
"My jsme pružně reagovali tak, že jsme naše aktivity přesouvali do zahraničí, takže jsme před propadem obchodování na pražské burze byli ochráněni. Momentálně vytváříme model, kde klient nebude platit poplatky z jednotlivých transakcí, ale ze zisku, zaplatí pak pouze paušál, obdobně jako u správy portfolií. V tomto budeme na trhu první," tvrdí Tomáš Machalický ze společnosti Cyrrus.
"Nemůžeme říci, že by v důsledku přetrvávající makroekonomické situace, jež se samozřejmě odráží na akciových trzích, nastal odliv klientů od akcií. Co se zmenšilo, jsou objemy obchodů, neboť investoři obchodují s levnějšími cennými papíry," uvádí Marek Polka, ředitel klientské divize Fio banky. Fio banka do poplatků za služby nezasahovala. Investoři podle něj logicky zamířili k defenzivnějším titulům nebo těm, které vyplácejí pravidelné dividendy.
Ani brokerská společnost Wood & Company nezvyšovala poplatky za služby. Propad objemu obchodů v Česku kompenzovala přístupem na zahraniční trhy Maďarska, Polska či Slovinska.