Pražská burza vystřelila nahoru

Ekonomika
2. 8. 2007 11:10
Růst akcií v USA způsobil růst trhů na celém světě
Růst akcií v USA způsobil růst trhů na celém světě

Růst akcií v USA způsobil růst trhů na celém světěPražská burza po předchozích propadech dnes popadá dech. Ceny akcií vzrostly v průměru o 1,1 procenta.

Nahoru táhla celý trh především Zentiva, která vzrostla o tři  procenta. Růst tuzemského kapitálového trhu následoval včerejší vývoj v USA, kde klíčový ukazatel – index DJIA – vzrostl o 1,14 procenta. „Za poslední čtvrthodinu vystřelil index o dvě stě bodů,“ upozorňuje makléř Filip Kejla z Wood & Co. Agresivní nákupy v USA zvýšily optimismus mezi investory.

Objevily se však spekulace, že brutální nárůst má na svědomí chyba při obchodování. „Samotného mě to překvapilo. Může za tím být chyba nebo omyl, který donutil zavírat pozice a dokupovat akcie,“ odhaduje Kejla. V minulých dnech totiž agresivní hedgeové fondy mohly spekulovat na pokles trhu a prodávat akcie, které si půjčily od bank nebo fondů. Včera je mohly na závěr obchodování koupit zpět a vrátit, což by jim přineslo tučné zisky.

I přes dnešní počáteční růst evropských kapitálových trhů se klid na burzy ještě nevrací. V minulých dnech srazily hodnotu firem na celém světě obavy z hypoték pro chudé americké domácnosti. Američani své půjčky nesplácejí, což ohrožuje velké banky a tím i celou ekonomiku. Od poloviny července se z kapitálových trhů „vypařily“ dva biliony dolarů. O tuto částku klesla hodnota světových společností.

Výrazného propadu již doporučují odborníci využít. „Doporučoval bych developerské společnosti, které propad zasáhl již dříve,“ uvádí Kejla. „Zajímavou akcií může být Pegas.“

Foto: AP

Další čtení

ilustrační foto

Nejvýkonnější superpočítač na světě funguje už rok v Kalifornii

Ekonomika
9. 1. 2026

Odhad ČSOB: Objem financování bydlení byl loni druhý nejvyšší v historii ČR

Ekonomika
8. 1. 2026

Průmyslová i stavební výroba v listopadu rostly, průmysl nejvíc za tři roky

Ekonomika
8. 1. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ