Privatizace ČEZ by se mohla změnit v zestátnění

Ekonomika
6. 6. 2007 07:37
Sídlo společnosti ČEZ
Sídlo společnosti ČEZ

Sídlo společnosti ČEZProdej části energetické společnosti ČEZ do soukromých rukou se může paradoxně změnit v zestátnění. Pokud ČEZ vykoupí desetinu svých akcií, které následně zruší, stát jako hlavní akcionář bude muset ostatním akcionářům povinně nabídnout odkoupení jejich akcií. Píše to středeční Mladá fronta Dnes.

Stát chce ze svého 67,61procentního podílu prodat sedm procent akcií ČEZ, zároveň však akcie se souhlasem státu začal nedávno nakupovat i sám ČEZ. Valná hromada totiž odsouhlasila nákup až deseti procent akcií, které firma následně zruší a sníží tím základní kapitál. Pokud by ČEZ i stát postupovaly podle nyní platného schváleného scénáře, podíl státu nejprve klesne na 60,61 procenta a po snížení kapitálu ČEZ se zvýší na 67,35 procenta. Jakmile však akcionář přesáhne dvoutřetinovou hranici, musí podle obchodního zákoníku ostatním nabídnout odkoupení jejich akcií.

Analytici ale vesměs předpokládají, že jde pouze o teoretickou možnost a že se stát povinnosti nabídnout odkup akcií menšinových akcionářů vyhne. "Jde o zajímavý postřeh, nicméně je to jen teoretická možnost a zabývat se jí může být trochu ztrátou času," uvedl Petr Hlinomaz ze společnosti BH Securities.

"Zprávu vnímáme jako neutrální, protože nejsou k dispozici informace o tom, jaké množství akcií chce ČEZ zrušit v momentě, kdy dokončí zpětný odkup deseti procent akcií. Zároveň také není známo, jakou cenu by stát musel v rámci zpětného odkupu nabídnout," uvedl Jan Krejčí ze společnosti Patria Finance.

Podle Milana Vaníčka ze společnosti Atlantik FT hrozba povinného zpětného odkupu mohla prodloužit poptávku o akcie ČEZ, alespoň za současných tržních cen. "Cena povinného odkupu by byla založena na nezávislém posudku podepřeném šestiměsíčním váženým průměrem ceny akcií nebo 85 procent ceny, za kterou by byl získán kontrolní podíl," uvedl Vaníček.

Místo zisku by mohl stát prodělat

Stát chce prodejem sedmi procent akcií ČEZ ještě letos získat 31 miliard korun na stavbu dálnic a opravu silnic. Kdyby se však všichni ostatní akcionáři rozhodli své akcie prodat, při současných cenách by to stát přišlo na téměř dvě stě miliard korun, píše MfD. Nyní se akcie ČEZ prodávají za více než 1000 korun. Cena, jakou by stát musel ostatním akcionářům ČEZ nabídnout, se zatím nedá určit.

Ministr financí Miroslav Kalousek označil tyto spekulace za předčasné. Kalouskův náměstek Ivan Fuksa, který má prodej ČEZ na ministerstvu na starosti, riziko povinného odkupu nevyloučil. Podle něj však v celé operaci existuje v případě negativního vývoje řada záchranných brzd.

Česká národní banka, pod kterou spadá dohled nad kapitálovým trhem, povinný odkup nepotvrdila ani nevyloučila. Několik na sobě nezávislých makléřů a právníků ale MfD potvrdilo, že stát bude muset odkup nabídnout.

Stát dosud držel 67,61 procenta akcií společnosti ČEZ, zbytek akcií vlastní minoritní akcionáři. Podle údajů z poslední výroční zprávy nemá žádná další osoba podíl na základním kapitálu ČEZ vyšší něž pět procent. Dvě třetiny ze zbývajícího podílu jsou ve vlastnictví zahraničních právnických i fyzických osob.

ČEZ dosud vykoupil 7,79 milionu akcií, což představuje zhruba 13 procent z plánovaného objemu.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ