Prodeje zájezdů stouply. Nejoblíbenější destinací zůstalo Chorvatsko

Ekonomika
5. 9. 2017 05:57
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Prodeje zájezdů se v letošním létě dostaly na úroveň před krizí v roce 2008. V porovnání s loňským rokem čekají cestovní kanceláře růst prodejů o pět až sedm procent. Pořadí nejoblíbenějších destinací zůstalo letos stejné jako loni - po prvním Chorvatsku následují Slovensko, Itálie a Řecko. Vyplývá to z údajů Asociace cestovních kanceláří. Ceny zájezdů meziročně mírně vzrostly.

"Letošní sezóna vypadá zatím velmi dobře. Hlavním důvodem je podle nás zvýšená důvěra občanů v ekonomiku. Lidé se nebojí investovat do svého odpočinku nebo poznání," uvedl místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.

Podle Jana Bezděka z CK Fischer se lidé také přestali bát cestovat. "V zájmu o letní dovolenou se letošní sezona od loňské výrazně liší. V celkovém souhrnu roste meziročně zájem v desítkách procent. Jsou ale i destinace, jako je Turecko nebo Egypt, kde registrujeme nárůst ve stovkách procent," řekl.

CK Blue Style registruje proti loňskému roku růst prodaných zájezdů o téměř 60 procent. "Češi znovu objevili Tunisko a velké nárůsty prodejů byly i v Turecku," dodal mluvčí Václav Nekvapil.

Podle Papeže se ceny zájezdů zvýšily v průměru o jednotky procent. Na vývoj cen působí řada vlivů. Kromě téměř 1000 koncesovaných cestovních kanceláří a řady zahraničních subjektů podnikajících prostřednictvím agentur je na trhu podle něj mnoho ilegálních CK. "To vše má samozřejmě vliv na cenu. Reálně by ceny zájezdů měly vyrůst cca o osm procent, ale ve skutečnosti je nárůst v jednotkách procent a u mnoha destinací ani to ne," dodal Papež.

Podle Šatného je přitom tlak hotelů ve Středomoří na růst cen velký. Poptávka roste nejen u turistů z ČR, ale především z dalších evropských zemí, jako jsou Německo a Francie. "Nově nakupované kapacity jsou tak dražší, než ty, na které mají CK uzavřené dlouhodobé kontrakty na více let," uvedl Šatný.

Tržby cestovních kanceláří dosáhly v roce 2008 podle Českého statistického úřadu 51,5 miliardy korun, v dalších letech výrazně klesly. Poté se v letech 2013 až 2015 opět přiblížily 50miliardové hranici.

Autor: ČTK Foto: , pixabay.com/Pitsch

Další čtení

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Ekonomika
8. 5. 2025

Pohonné hmoty v Česku zůstávají nejnižší za několik let, ceny dál klesly

Ekonomika
8. 5. 2025

ČNB snížila úrokovou sazbu. Prostor pro další pokles je omezený

Ekonomika
7. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ