Prudký obrat vlády: DPH bude časem 17,5 procenta, výjimky zmizely

Ekonomika
10. 3. 2011 17:08
Špičky koalice se dohodly na nové podobě DPH.
Špičky koalice se dohodly na nové podobě DPH.

Zástupci koaliční vlády změnili podobu důchodové reformy. Od ledna příštího roku budou platit dvě sazby daně z přidané hodnoty - základní dvacetiprocentní a snížená, která bude činit 14 procent. K další změně dojde od 1. ledna roku 2013: od toho data začne platit už pouze jediná jednotná sazba s hodnotou 17,5 procenta. A žádné výjimky (typu sedm vybraných potravin) nebudou.

Vládní koalice ustoupila z původních představ o sjednocení sazeb daně z přidané hodnoty a proces jejího sjednocování protáhla o více než rok. Vláda spojí hlasování ve sněmovně o důchodové reformě s hlasováním o důvěře.

Koaliční politici původně počítali s tím, že do základní dvacetiprocentní sazby budou spadat veškeré služby a zboží kromě sedmi základních potravin, které měly zůstat ve snížené desetiprocentní sazbě DPH. S výjimkami se vytasily Věci veřejné, jejich předseda Radek John však ve čtvrtek slíbil, že další návrhy na změny už strana nepřinese.

Dnešní dohoda koalice:
- náklady na změnu uhradí přesun všech výrobků z nynější snížené sazby DPH na 14 procent v příštím roce a následné sjednocení sazeb DPH ve výši 17,5 procenta v roce 2013
- změna přinese 26 až 27 miliard v příštím roce, o další čtyři miliardy víc v roce 2013
- rodinám má náklady na DPH kompenzovat vyšší daňové zvýhodnění na děti, důchodcům valorizace; oboje nižší, než předpokládal původní plán
- koalice upustila od snížení odvodů firem na sociální pojištění, což obnáší zhruba 20 miliard korun

Původní plán:
- náklady na změnu měl uhradit přesun většiny výrobků ze současné snížené sazby DPH do vyšší, dvacetiprocentní sazby, a to už od října letošního roku
- v nižší desetiprocentní sazbě měly zůstat mléko, brambory, chléb, ryby, zelenina, dětská mléčná výživa, potraviny pro diabetiky či pro bezlepkovou dietu
- rodinám mělo náklady na DPH kompenzovat vyšší daňové zvýhodnění na děti, průměrně 250 korun, důchodcům valorizace penzí od října
- celkem měl stát změnou DPH a snížením odvodů na sociální pojištění získat 58 miliard korun
Komodity, které jsou nyní ve snížené sazbě 10 procent, zůstanou v sazbě 14 procent v roce 2012. Příjmy státu v tomto roce by po zvýšení zdanění měly stoupnout o 26 či 27 miliard korun, po sjednocení v roce 2013 na 17,5 procenta odhadl premiér výnos ještě o čtyři miliardy vyšší.

Teplo a voda zdraží, potraviny méně

Položky, které jsou dosud ve snížené sazbě - teplo či voda, které nelze nahradit - podraží. Navíc platí, že je dodávají vodárny a teplárny, které jsou místními monopoly. Mohou tak snadno zvyšovat v krátkodobém období ceny.

Podle dřívějších vyjádření lékárníků by se zvýšení daně plně promítlo rovněž do cen léků.

Naopak položky jako lístky na koncert, permanentky do skiareálů, knihy nebo časopisy podraží v důsledku vyšší konkurence méně. U potravin se dá očekávat, že zvýšení cen nebude tak znatelné kvůli ostré konkurenci mezi obchodními řetězci.

Přesné dopady nově stanoveného plánu nyní vypočítají ministerstva financí a práce a sociálních věcí. Znovu se koaliční lídři nad návrhem sejdou příští týden.

Podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka se plánovaná sleva na dani za dítě přizpůsobí propočtům dopadů nové výše DPH na rodiny. Původně to bylo 250 korun, podle Kalouska by to mohla být zhruba polovina. Nečas odhaduje, že by to mohlo být méně než sto korun. S kompenzacemi počítá Drábek vždy k 1. lednu.

Premiér také uvedl, že po jednání koaliční devítky už vláda nebude nadále prosazovat snížení odvodů na sociální pojištění. "Tím se sníží finanční nároky na kroky, které jsou spojené s touto etapou důchodové reformy," zdůraznil předseda vlády. Podoba návrhu dobrovolného spoření občanů v penzijních fondech zůstává. "My jsme v rámci dohody šli cestou maximálního zjednodušení," podotkl premiér Petr Nečas.

Rysy důchodové reformy zůstávají stejné.Ministr dopravy Vít Bárta prohlásil, že nižší růst daní vytváří "tlak na politiky". Ti totiž budou muset podle něj hledat další úspory. "Úkol to bude ne banální, ale ne nezvládnutelný," uvedl Nečas.

Nyní chce vláda o návrhu jednat se sociálními demokraty. "To nebylo možné před dosažením dohody uvnitř koalice," zdůraznil Nečas s tím, že bude "obrovský prostor" pro seznámení opozice s návrhy vlády.

Princip "přispořování si na penzi" zůstal

Na druhou stranu stát nepřijde o dvacet miliard korun, což představuje výpadek příjmů kvůli snížení sociálního pojištění hrazeného zaměstnavatelem.

Rysy důchodové reformy nicméně zůstávají stejné, když má přibýt soukromý důchodový pilíř, který by fungoval zároveň se státním pilířem a penzijním připojištěním. Dál tak platí, že si lidé budou moci vybrat, zda si část peněz ve výši tří procent ze současných sociálních odvodů převedou do soukromého penzijního fondu. Podmínkou ovšem je, že budou muset přidat dvě procenta ze své vlastní kapsy. Navíc pokud se jednou rozhodnou vystoupit z průběžného důchodového systému a část peněz vkládat do soukromého fondu, nebudou už moci své rozhodnutí změnit.

Autor: - gal -, - hep -Foto: Robert Zlatohlávek, ČTK , MICHAL SVÁČEK/MF DNES/Profimedia.cz

Další čtení

Český výrobce vinylů je stále největší na světě. Firma prodala 70 milionů desek

Ekonomika
13. 5. 2025

Česká pošta loni zase prodělala půl miliardy. Další ztráty se čekají i letos

Ekonomika
13. 5. 2025

V Praze dnes začne první část rekonstrukce Libeňského mostu

Ekonomika
13. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ