Stav produkce
Průmysl v Česku zpomaluje. Brzdí ho vývoj v eurozóně
06.09.2011 09:17 Aktualizováno 06.09. 09:48
Průmyslová výroba v Česku v červenci zpomalila meziroční růst na 4,4 procenta po červnovém revidovaném zvýšení o 7,9 procenta. Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů vzrostla o 6,8 procenta. Meziměsíčně byla po vyloučení sezonních vlivů vyšší o 0,1 procenta. Oznámil to dnes Český statistický úřad. Hodnota nových zakázek vzrostla proti loňskému červenci o 1,1 procenta.
Podle Jana Vejmělka z Komerční banky červencové údaje z průmyslu zklamaly. "Potvrzuje se, že český průmyslový sektor je tažen výlučně zahraniční poptávkou. A bohužel růstové výhlídky eurozóny se snižují, což bude mít dopad i na českou průmyslovou výrobu," uvedl Vejmělek.
K meziročnímu růstu průmyslové produkce nejvíce přispěla výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů, která vzrostla o 38,4 procenta. Výroba strojů a zařízení stoupla o 7,9 procenta a výroba elektrických zařízení o 7,1 procenta.
Průmyslová produkce naopak nejvíce klesla v odvětvích výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu, a to o 9,5 procenta. Výroba ostatních nekovových minerálních výrobků se snížila o 8,5 procenta a zpracování dřeva, výroba dřevěných, korkových, proutěných a slaměných výrobků o 16 procent.
Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách meziročně stouply o 5,4 procenta. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se zvýšily v běžných cenách o 15,4 procenta. Domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, v běžných cenách klesly o 2,9 procenta.
Nové zakázky ze zahraničí přitom vzrostly o 8,1 procenta, zatímco tuzemské nové zakázky klesly o 9,4 procenta. K meziročnímu růstu nových zakázek nejvíce přispěla výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů se zvýšením o 10,3 procenta. Zakázky ve výrobě základních kovů, hutním zpracování kovů a slévárenství se zvýšily o 17,1 procenta a ve výrobě strojů a zařízení o 7,8 procenta. Nové zakázky klesly ve výrobě počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení o 23,7 procenta, ve výrobě elektrických zařízení o 4,8 procenta a výrobě základních farmaceutických výrobků a farmaceutických přípravků o 22 procent.
Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci v průmyslu se v letošním červenci meziročně zvýšil o 3,2 procenta. Průměrná měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců meziročně vzrostla o dvě procenta na 25 355 korun.
Průmyslová produkce podle údajů zveřejněných Eurostatem v červnu 2011 v zemích evropské sedmadvacítky meziročně vzrostla po očištění od vlivu počtu pracovních dnů o 1,7 procenta.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.