Roste cena medu i pšenice. Podraží mouka i pečivo

Ekonomika
14. 1. 2015 08:25
V Česku podraží med i pšeničné výrobky (ilustrační foto).
V Česku podraží med i pšeničné výrobky (ilustrační foto).

Produkce medu v Česku loni meziročně klesla o zhruba 11 procent na 7162 tun. V naprosté většině šlo o světlý květový med, naopak v důsledku počasí se takřka vůbec neurodil tmavý lesní med. V tuzemsku loni přibylo včelstev i včelařů. Také ceny potravinářské pšenice navzdory loňské vysoké úrodě stoupají. Největší obchodníci s obilím v Česku prodávají od ledna tunu za 4,8 tisíce korun a v únoru podle odhadů cena vzroste na 5 tisíc korun. Růst cen obilí způsobí růst cen mouky a následně pekárenských výrobků.

Lídrem trhu s pšenicí jsou podle mlynářů exportní organizace. Druhým největším odběratelem jsou výrobci krmiv, potravinářské zpracování je až na třetím místě."Je jasné, že růst cen potravinářské pšenice o 15 procent musí ovlivnit ceny mouky a tím i pekárenských výrobků," podotkl předseda Společenstva mlynářů a pekařů v ČR Jaroslav Chochole. Promítnutí nákladů na suroviny do cen výrobků je podle něj nezbytné pro udržení konkurenceschopnosti mlýnů a pekáren do budoucnosti."Příčinou je růst evropských a světových cen. V Evropě se ceny postupně vyrovnávají a největší vliv má burza MATIF Paříž," uvedl Chochole. Rozdíly v jednotlivých regionech Evropy se různí na základě vzdálenosti k námořním přístavům. "U nás ceny ovlivňuje i kurz koruny vůči euru," řekl Chochole.

Co se týče medu, nebyla jediná oblast v republice, kde by byl tmavý lesní med. Tmavý med nosí včely v červnu a do poloviny července a ten loňský červen byl suchý a studený. Proto se loni urodil prakticky jen samý světlý med. Český spotřebitel přitom, když má na výběr, upřednostňuje med tmavý.

Spotřeba medu v Česku z dlouhodobého hlediska mírně roste. Dle údajů Českého statistického úřadu v roce 2013 dosáhla podobně jako o rok dříve 0,7 kilogramu na osobu. Loňský údaj zatím není k dispozici. Spotřebitelská cena medu také pomalu roste. Zatímco v roce 2010 se pohybovala v průměru okolo 130 korun za kilogram, letos v srpnu to bylo již takřka 170 korun.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock

Další čtení

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Ekonomika
8. 5. 2025

Pohonné hmoty v Česku zůstávají nejnižší za několik let, ceny dál klesly

Ekonomika
8. 5. 2025

ČNB snížila úrokovou sazbu. Prostor pro další pokles je omezený

Ekonomika
7. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ