Sdružení Novum má pomoci k penězům EU pro rozvoj pohraničí

Ekonomika
16. 9. 2015 04:10
Nový projekt v rámci česko-polské spolupráce umožní čerpat evropské dotace pro rozvoj cestovního ruchu (ilustrační foto).
Nový projekt v rámci česko-polské spolupráce umožní čerpat evropské dotace pro rozvoj cestovního ruchu (ilustrační foto).

Nové česko-polské Evropské seskupení pro územní spolupráci (ESÚS) Novum má pomoci získávat peníze z fondů EU především na přeshraniční spolupráci a přispět k rozvoji cestovního ruchu v pohraničí. Dokumenty nového sdružení podepsali zástupci partnerů na vrcholu Sněžky.

Partnery ESÚS Novum jsou kraje Královéhradecký, Pardubický, Olomoucký a Liberecký, Dolnoslezské vojvodství a české i polské části Euroregionu Glacensis a Euroregionu Nisa. Sdružení si klade za cíl pomoci získávat peníze na zlepšení dopravní infrastruktury, v oblasti vzdělávání či pro složky Integrovaného záchranného systému na obou stranách hranice.

"Hlavní sídlo nového seskupení bude v polské Jelení Hoře. Vrcholným orgánem ESÚS je valné shromáždění, které se poprvé sejde zhruba v polovině října. Na svém zasedání pak zvolí užší vedení," uvedla mluvčí hradeckého hejtmanství Martina Götzová. Hejtman hradeckého kraje Lubomír Franc již dříve odhadl, že naplno by nové sdružení mělo fungovat od příštího roku.

Prvotní prohlášení o záměru vzniku sdružení bylo podepsáno v říjnu 2011, vznik seskupení zkomplikovaly například spory o jeho název. Původně navrhované jméno Nové Sudety vyvolalo odpor některých členů zastupitelstev krajů, například zastupitelé Pardubického kraje v dubnu 2014 odmítli schválit stanovy nového svazku, z jednání Libereckého a Královéhradeckého kraje bylo poté projednávání stanov staženo.

Dříve se název Sudety používal pro ty pohraniční oblasti dnešního Česka, kde do roku 1945 převažovalo německé osídlení a které v roce 1938 obsadilo nacistické Německo, jde například i o jihočeskou Šumavu. Historik Vladimír Wolf ke sporu tehdy uvedl, že Sudety jsou starý geografický název. "Klidně by mohl být používán, ale chápu, že některým se to nelíbí," řekl Wolf.

Partneři projektu se poté dohodli na vzniku pracovní komise, která hledala nový název, následně nový název museli schválit na české i polské straně. Původní termín podpisu smlouvy byl stanoven na loňský srpen, později byl několikrát odložen.

Hejtman hradeckého kraje Franc uvedl, že kraj patří dlouhodobě k nejúspěšnějším žadatelům v rámci česko-polské přeshraniční spolupráce. V rámci Operačního programu ČR - PR 2007 až 2013 bylo podpořeno 420 projektů s účastí hradeckého kraje, na které byla získána dotace ve výši téměř 2,4 miliardy korun.

Novum není v České republice prvním obdobným seskupením. Například v roce 2012 byl založen česko-rakousko-německý ESÚS Dunaj-Vltava. Od února 2013 funguje také česko-slovensko-polský ESÚS Tritia.

Autor: ČTK Foto: Robert Sedmík

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ