Senát schválil protikrizový balíček <span>včetně šrotovného</span>

Ekonomika
17. 6. 2009 20:03
Šrotovné by mohlo pozvednout ekonomiku, věří sociální demokraté.
Šrotovné by mohlo pozvednout ekonomiku, věří sociální demokraté.

Šrotovné by mohlo pozvednout ekonomiku, věří sociální demokraté.Senát schválil návrh protikrizových opatření ČSSD, který kromě jiného počítá se zavedením šrotovného, zrychlením odpisů nebo prodloužením doby podpory v nezaměstnanosti. Opatření jsou obsažena v zákoně o podpoře hospodářského růstu a sociální stability, jeho přijetí je výsledkem kompromisní dohody ČSSD s ODS. Zákon nyní dostane k podpisu prezident.

Zavedení šrotovného ve výši 30 tisíc korun na likvidaci auta staršího deseti let má podle zákona záviset na rozhodnutí vlády. Žadatelům by jej vyplácel Státní fond životního prostředí při nákupu nového vozu s cenou do 500 tisíc korun.

Zvýhodněni budou lidé, kteří si budou chtít pořídit vůz s alternativním pohonem. V jejich případě bude šrotovné činit 60 tisíc korun a limit na cenu kupovaného vozu bude 700 tisíc korun.

ČTĚTE TAKÉ: Šrotovné v Česku? Poslanci mu dali zelenou
                        Janota: Na šrotovné půjde maximálně 2,5 miliardy
                        Prodej aut v Česku vzrostl v květnu o pětinu

Šrotovné je nesmysl 

Bude po zavedení šrotovného více nových aut na silnicích?Šrotovné bylo trnem v oku hlavně občanským demokratům. "Neznám jediného ekonoma v České republice, který by neřekl to, že šrotovné je nesmysl," prohlásil například Jaroslav Kubera (ODS), který neúspěšně navrhoval zamítnutí zákona. Kritici upozorňovali na to, že podobné šrotovné nepomůže nízkopříjmovým skupinám, které se kvůli nákupu vozu spíše zadluží.

Zavedení šrotovného uvítali zástupci automobilového průmyslu a prodejci aut, podle nich pomůže nastartovat celý tuzemský automobilový trh. Naopak proti šrotovnému jsou podle průzkumu hospodářské komory například zástupci malých a středních firem, kteří jej vnímají jako podporu několika velkých společností, zatímco drtivá většina podniků na něm bude tratit.

ČTĚTE TAKÉ: Daně se budou vybírat podle nových pravidel
                        Senátem prošly dočasné slevy na sociálním pojištění

Místopředseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) uvedl, že šrotovné prý zavedlo už 14 evropských zemí. Odborníci upozorňují na to, že prostředky vyčleněné na šrotovné v okolních zemích, jako je Německo či Slovensko, nedokázaly pokrýt zájem tamního obyvatelstva.

Foto: archiv Týdne a Jan Schejbal

Autor: ČTK

Další čtení

Prodej vozů Tesla ve Švédsku v dubnu klesl o 81 procent, propadá se i jinde

Ekonomika
2. 5. 2025

Schodek rozpočtu v dubnu vzrostl na 126,1 mld. Kč, loni byl 153,1 mld. Kč

Ekonomika
2. 5. 2025

Pozor, dnes naposledy můžete podat daňové přiznání elektronicky

Ekonomika
Aktualizováno: 2. 5. 2025 06:49

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ