Celková produkce českého slévárenství letos mírně klesne. Svaz sléváren očekává výrobu na úrovni 385 tisíc tun, což je zhruba o pět procent méně než v loňském roce. Slévárny budou mít i nižší obrat, a to kvůli enormnímu tlaku na kilogramovou cenu zejména v šedé litině. To je i důvod proč zavádějí sice lehčí a složitější výrobky, ale s vyšší připadnou hodnotou. Obrat firem se částečně zvýší oproti loňsku cca o pět procent na 33 miliard korun. Na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně řekl předseda Svazu slévaren Josef Hlavinka.
Podle něj lze očekávat růst produkce neželezných kovů o 10 až 12 procent, ale rapidní pokles odlitků ze šedé litiny. Šedá litina se používá ve strojírenství, pokles souvisí i s menšími dodávkami do Ruska. Na hmotnostním poklesu se podílí i změna požadavků strojíren. Trendem jsou lehčí konstrukční materiály, například v automobilovém průmyslu. "Dalším důvodem je změna využitého materiálu ve prospěch tvárné litiny. Celkově se dá říci, že podíl kusů a množství odlitků vzrůstá, ale klesá jejich hmotnost," uvedl Hlavinka.
V ČR pracuje kolem 120 sléváren, zaměstnanců je stále kolem 16 tisíc. Za poslední roky z oboru odešlo kolem 2000 lidí. Řada z nich měla už důchodový věk, ke snížení počtu zaměstnanců vedly i investice výrobních firem. Odborníků je nedostatek. "Každá slévárna je schopna absorbovat pracovníky, zejména jde-li o pozice v dělnických profesích," uvedl Hlavinka. Podle něj mezi mladými lidmi o tento obor není příliš zájem, takže si firmy najímají i dělníky ze zahraničí.
Trendem ve slévárenství je modernizace technologií a snižování fyzické náročnosti. Platí to zejména u sléváren hliníků. Firmy také investují do síťových propojení, jde o stále častěji zmiňovaný průmysl 4.0 zahrnující společné řízení podniku. Na trhu je řada operačních systémů vhodných i pro slévárny, které umí komunikovat i s vnějším prostředím, tedy s dodavateli i odběrateli. "I neznalý člověk podle systému pochopí, jakým způsobem poskládat určitou výrobu ve vazbě k technologickým linkám a strojům," uvedl Hlavinka.