Sokolovská uhelná dostala pokutu <span>17,3 milionu korun</span>

Ekonomika
14. 1. 2010 13:51
Sokolovská uhelná dostala pokutu přes 17 milionů korun.
Sokolovská uhelná dostala pokutu přes 17 milionů korun.

Sokolovská uhelná dostala pokutu přes 17 milionů korun.Sokolovská uhelná dostala od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pokutu 17,283 milionu korun. Firma v letech 1997 až 2007 uzavírala nedovolené dohody s odběrateli uhlí o zákazu vývozu. Dohody mohly vést k narušení hospodářské soutěže, uvedl šéf antimonopolního úřadu Petr Rafaj. Rozhodnutí není pravomocné a firma se
může proti pokutě odvolat.
 

"Dohody mohly vést k narušení soutěže na trhu hnědouhelných briket, hnědého energetického uhlí a hnědého tříděného uhlí v České republice," uvedl Rafaj. Podle antimonopolních úředníků firma porušila jak české zákony, tak unijní. ÚOHS měl původně podezření, že Sokolovská uhelná uzavírala i nedovolené dohody o určování cen pro další prodej či závazky výhradnosti dodávek hnědého uhlí a briket. To se ale nakonec neprokázalo.

ČTĚTE TAKÉ: Odbyt Tykačova uhlí klesl, Czech Coal vytěžila loni méně

Dohody o zákazu vývozu považuje podle Rafaje české i evropské právo za závažný přečin. Protože cílem dohod je narušení hospodářské soutěže, není u nich třeba prokazovat negativní dopad na soutěž. Přesto dospěl ÚOHS v daném případě k závěru, že negativním následkem dotyčných dohod mohlo být omezení soutěže v rámci jedné značky. Posuzované dohody tak vedly k zúžení počtu odběratelů, kteří mohli zboží nakoupené od účastníka řízení vyvážet. Na základě dohod o zákazu vývozu byli odběratelé omezeni ve výběru konečného zákazníka, což mohlo vést ke snížení nabídky pro spotřebitele.

Dohody o zákazu vývozu řešil ÚOHS již v minulosti. Před několika dny dostala pokutu pět milionů korun společnost Karlovarské minerální vody. Zákazy vývozu ÚOHS zkoumal i u několika pivovarských společností. V roce 2003 pak byla za podobné porušení - zákaz zpětného dovozu elektrické energie - pokutována částkou 7,5 milionu korun společnost ČEZ.

Ilustrační foto: ČTK/AP

Autor: ČTK

Další čtení

Pražská burza zavřela na nejvyšší hodnotě v historii, dnes přidala dvě procenta

Ekonomika
9. 5. 2025

ČSÚ: Růst maloobchodních tržeb v březnu zrychlil, dařilo se i turistice a službám

Ekonomika
9. 5. 2025
ilustrační foto

Trump zase počítá. Nově by chtěl Číně snížit cla ze 145 procent na 80

Ekonomika
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ