Stát dostane za <span>digitální dividendu</span> přes deset miliard

Ekonomika
3. 6. 2010 15:00
Bezdrátový přenos dat bude až dvacetkrát rychlejší než dnes.
Bezdrátový přenos dat bude až dvacetkrát rychlejší než dnes.

Bezdrátový přenos dat bude až dvacetkrát rychlejší než dnes.Churavějící státní finance mají naději na další pořádnou záplatu. Přes deset miliard může státu vynést prodej kmitočtů, které se uvolní po přechodu na digitální televizní vysílání.

Bezdrátový internet v noteboocích a mobilech by mohl už za pár let svištět rychlostí až 100 megabitů za sekundu. Této rychlosti přenosu dat přitom v současnosti dosahují pouze kabelové optické sítě. Umožní to kmitočty, které se uvolní po přechodu analogového vysílání na digitální, označované jako digitální dividenda.

Ta kromě rychlejšího přenosu dat umožňuje lepší pokrytí signálem uvnitř budov a jeho fungování bez poruch i za špatného počasí. Zároveň pokrývá rozlehlejší venkovní prostor, což snižuje náklady na výstavbu vysílací sítě.

Prodat hodlá stát část uvolněného pásma v rozsahu 790-862 megahertzů. Jeho cena by se mohla vyšplhat do miliardových výšek a překonat částku, kterou operátoři zaplatili za sítě třetí generace (UMTS). "Nikdy nebudou levnější než frekvence ve 3G," uvedl pro časopis TÝDEN Roman Stupka, generální ředitel společnosti Ericsson pro ČR a Slovensko. Za tuzemské licence UTMS tři operátoři v roce 2001, respektive 2005 zaplatili 9,4 miliardy korun.

ČTĚTE TAKÉ: Tykač prohrál spor o 1,2 miliardy korun s Telefónicou

Český telekomunikační úřad (ČTÚ), který bude výběrové řízení vypisovat kolem data ukončení analogového vysílání v roce 2012, zatím o částce nechce mluvit. "V blízké budoucnosti si necháme zpracovat expertní odhad ceny," říká předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák.

Pionýry v prodeji uvolněných kmitočtů jsou sousední Němci, kde aukce skončila před dvěma týdny. Za digitální dividendu tam operátoři Telefónica O2, Deutsche Telekom a Vodafone zaplatili 3,6 miliardy eur, což je zhruba 91,8 miliardy korun. "Ta cena nemůže být úplně stejná jako v Německu, protože tam jde o úplně jiné pokrytí," komentuje to Dvořák.

Celý článek najdete v aktuálním vydání časopisu Týden

Foto: archiv

Další čtení

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Ekonomika
8. 5. 2025

Pohonné hmoty v Česku zůstávají nejnižší za několik let, ceny dál klesly

Ekonomika
8. 5. 2025

ČNB snížila úrokovou sazbu. Prostor pro další pokles je omezený

Ekonomika
7. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ