Sněmovna dnes v prvním čtení podpořila vládní návrh, který umožní Českému telekomunikačnímu úřadu (ČTÚ) prodávat v aukci kmitočty pro vysokorychlostní mobilní sítě. Dosud úřad aukci pořádat nemohl.
Novela také upravuje pravidla udělování individuálních oprávnění pro experimentální vysílání a má zlepšit postavení zákazníků telekomunikačních firem. Podle usnesení vlády ze začátku letošního roku by ČTÚ měl připravit aukci na uvolněnou část spektra po ukončení analogového televizního vysílání do tří měsíců poté, co zákon vstoupí v platnost. Jde o takzvanou "digitální dividendu".
Po přechodu současného analogového vysílání na digitální se totiž uvolní kmitočtová pásma, která nabídnou široké možnosti televizím, rádiím a telefonním operátorům. Digitální dividenda se dá využít zejména pro rychlý internet pro oblasti mimo velká města, kde je budování pevného připojení drahé.
Na volných frekvencích by se tak mohlo poskytovat ještě rychlejší připojení k internetu, než v současnosti nabízejí mobilní operátoři nebo síť wi-fi zejména v řídce obydlených oblastech, kde se zavádění rychlého připojení nevyplatí. Navíc signál snadno prochází budovami a funguje bez poruch i při špatném počasí.
ČTÚ nabídne v aukci kmitočty v pásmech 800, 1800 a 2600 MHz. Vlastníci kmitočtů by na nich mohli vybudovat například sítě čtvrté generace LTE. Výnos z prodeje se má pohybovat v řádu miliard korun. Stát by podle dřívějších odhadů měl získat z dražby více peněz než při prodeji pásem 3G (pásma pro mobily třetí generace), kdy vyinkasoval přes devět miliard korun.
Novela má také zlepšit a zprůhlednit uzavírání smluv klientů a operátorů. Poskytovatelé připojení k internetu tak například budou muset zákazníky ve smlouvě informovat také o minimální nabízené a garantované kvalitě služby. V praxi to znamená, že operátor bude muset například zákazníka upozornit na to, že i když je nabízená teoretická rychlost připojení vyšší, kvůli technickým omezením může být skutečná rychlost připojení nižší.
Novela také zavádí pravidla pro experimentální vysílání. Jak uvádí vláda, zákon neumožňuje v současné době udělit individuální oprávnění pro využívání rádiových kmitočtů pro experimentální účely, jako jsou například výzkum, vývoj a ověřování provozu nových vysílacích rádiových zařízení nebo ověřování a zjišťování fyzikálních vlastností šíření rádiových vln.
Vláda v důvodové zprávě také uvádí, že kvůli nové úpravě bude nutné posílit počet zaměstnanců i rozpočet ČTÚ. Nově bude muset zaměstnat 16 lidí a potřebovat na ně bude 19 milionů korun. Úřad letos hospodaří se schválenými výdaji 628 milionů korun a zaměstnává kolem 400 lidí. Na každého zaměstnance úřadu nyní připadá měsíčně 125 sporů, například o účty za telefon.