Stát vyplatí na podpoře stavebního spoření <span>13,3 miliardy</span>

Ekonomika
22. 2. 2010 13:13
Stát letos podpoří stavební spoření více než 13 miliardami.
Stát letos podpoří stavební spoření více než 13 miliardami.

Stát letos podpoří stavební spoření více než 13 miliardami.Ministerstvo financí letos vyplatí na podpoře stavebního spoření necelých 13,3 miliardy korun, což je v meziročním srovnání zhruba o miliardu méně. Počet nově uzavřených smluv přitom loni stavebním spořitelnám klesl o 18,5 procenta na 575 292. Vyplývá to z dat ministerstva financí o stavebním spoření za loňský rok. Státní podpora se vyplácí zpětně za uplynulý rok.

Výdaje státu na stavební spoření neklesají tak rychle, jak si v minulosti představovali ministři financí. Příčinou je totiž stále vysoký počet starých smluv s maximální státní podporou 4500 korun. Od roku 2004 je přitom maximální podpora 3000 korun ročně. Celkový počet smluv o stavebním spoření ke konci roku 2009 klesl podle údajů ministerstva financí o 2,8 procenta na 4,93 milionu.

ČTĚTE TAKÉ: Stavební spořitelny v lednu půjčily více o devět procent

Spořitelny podle údajů ministerstva evidovaly ke konci loňského roku přes 988 tisíc úvěrů, což představuje meziroční nárůst přibližně o dvě procenta. Celkový objem těchto úvěrů vzrostl loni přibližně o čtyřicet miliard korun na celkových 267,5 miliardy korun.

Pokud by v České republice stavební spoření neexistovalo, trh s bydlením by podle tajemníka Asociace českých stavebních spořitelen Jiřího Šedivého v loňském roce propadl celkově mnohem dramatičtěji. "Lidé si půjčili o 40 procent méně peněz u hypotečních bank, ovšem pouze o 11 procent méně úvěrů od stavebních spořitelen. Díky konstrukci a stabilitě stavebního spoření mohli lidé i v době krize rekonstruovat a modernizovat podfinancovaný bytový fond. Přitom tento fungující systém stál státní rozpočet o miliardu korun méně než v roce 2008!" uvedl Šedivý. Loni stavební spořitelny půjčily na bydlení úvěry za 66,4 miliardy
korun.

ČTĚTE TAKÉ: Výstavba bytů v loňském roce v Česku klesla o 14 procent

Stavební spořitelny poskytují úvěry ze svých zdrojů - z vkladů těch klientů, co si spoří. Naopak hypoteční banky si na úvěr, který pak následně poskytnou klientovi, půjčují a úrokové sazby závisí na délce doby fixace a ceny peněz na mezibankovním trhu.

Ilustrační foto: archiv Týdne

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ