Česká republika prohrála arbitráž s nizozemskou společností Eastern Sugar B.V. Mateřská firma druhého největšího tuzemského producenta cukru chce po Česku 90 milionů eur (2,5 miliardy Kč) jako náhradu za diskriminaci při přidělování produkčních kvót. Uvedl to server Czech Business Weekly s odvoláním na informovaný zdroj z ministerstva financí. Generální ředitel Eastern Sugar ČR Štěpán Hodač informaci potvrdil, napsal server.
"Uspěli jsme zhruba v 70 procentech obrany. Protistrana uspěla s asi 30 procenty nároků," uvedl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob s tím, že v poměru k úspěchu jednotlivých stran ve sporu byla přiznána i náhrada nákladů řízení. Eastern Sugar je podle něj povinen Česku nahradit 70 procent nákladů řízení a naopak ČR je povinna nahradit firmě 30 procent jejích nákladů. "Ministerstvo financí rozhodnutí v současné době analyzuje a na základě doporučení svých právních zástupců zvolí další postup," dodal Jakob. Vyjádření Eastern Sugar ČR a ministerstva zemědělství není dosud k dispozici.
Eastern Sugar předložila případ arbitrážnímu soudu v červnu 2004. Podnik chce odškodnění za to, že česká vláda v roce 2003 snížila produkční kvótu Eastern Sugar ČR o 30 procent, zatímco kvóty ostatním producentům zvýšila. Firma obviňuje Českou republiku z toho, že neférovým přidělováním kvót porušila dohodu o ochraně mezinárodních investic, kterou s Nizozemskem uzavřela.
Nizozemskou společnost zastupovala u arbitrážního soudu právní firma Freshfields Bruckhaus Deringer. Českou republiku hájila společnost Weinhold Legal.
Eastern Sugar ČR loni v říjnu oznámila, že všechny cukrovary ve střední Evropě zavře včetně tří v České republice. Jde o Hrochův Týnec ve východních Čechách a Němčice nad Hanou a Kojetín na střední Moravě. Jako příčinu podnik uvádí direktivu Evropské komise, která požaduje snížení výroby do roku 2010, napsal server.
Foto: Lucie Pařízková