Státní dluhopisy bodovaly, koupilo si je 33 tisíc lidí

Ekonomika
26. 10. 2011 11:24
Ministr financí Miroslav Kalousek.
Ministr financí Miroslav Kalousek.

Lidé si objednali a uhradili státní dluhopisy pro občany za 20,4 miliardy korun. To je více než dvojnásobek původně plánovaného objemu. O konečných výsledcích emise dnes informoval mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Maximální hodnota jedné objednávky činila 306 milionů korun, minimální 1000 korun.

Dluhopisy si objednalo a zaplatilo téměř 33 tisíc fyzických osob z ČR, 76 zahraničních fyzických osob a 57 neziskových organizací. Celkový objem objednávek činil podle dřívějších statistik ministerstva 21,2 miliardy korun, lidé tak nezaplatili dluhopisy za 800 milionů korun. Dluhopisy ministerstvo vydá 11. listopadu.

Anketa:

Koupil/a jste si státní dluhopis pro občany?

Fyzické osoby z Česka získají dluhopisy za 20,1 miliardy korun, zahraniční fyzické osoby za 45 milionů korun, neziskové organizace za zhruba 300 milionů korun. "U zahraničních fyzických osob evidujeme 59 procent objemu objednávek od občanů Slovenské republiky," uvedlo MF. Celkem 59 procent investorů jsou muži a 41 procent ženy. Věk třetiny fyzických osob se pohybuje od 61 do 70 let, více než poloviny mezi 51 až 70 lety.

Největší zájem byl o jednoletý dluhopis, kterého se prodalo za 9,5 miliardy korun, tedy 46 procent celkového objemu. Dalších téměř devět miliard lidé investovali do pětiletého reinvestičního dluhopisu a zbylých 1,9 miliardy do pětiletého kuponového dluhopisu.

Ministerstvo původně plánovalo dluhopisy prodávat do 1. listopadu, ale kvůli velkému zájmu přijímalo objednávky jen od pondělí 3. října do pátku 7. října.

Dluhopisy byly k dostání na celkem 378 pobočkách České spořitelny, ČSOB a Komerční banky. Cenné papíry si mohli koupit občané Česka, cizí státní příslušníci, občanská sdružení, nadace a nadační fondy, církve, obecně prospěšné společnosti a zahraniční neziskové společnosti. Příští rok ministerstvo financí vydá státní dluhopisy pro občany za zhruba 40 miliard korun.

Autor: ČTK Foto: Robert Sedmík

Další čtení

Nová tramvaj pro Prahu zahájí v sobotu zkušební jízdy bez cestujících

Ekonomika
25. 4. 2025

Brněnský Honeywell se bude podílet na dvou evropských obranných projektech

Ekonomika
25. 4. 2025

V ČR vznikla nová poradenská skupina ETL Vision

Ekonomika
25. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ