Stavební výroba v srpnu zpomalilo meziroční růst na 11,9 procenta po červencovém růstu o 15,8 procenta. Produkce v pozemním stavitelství meziročně vzrostla o 10,3 procenta, v inženýrském se zvýšila o 15,8 procenta. Průmyslová výroba v České republice v srpnu výrazně zpomalila meziroční růst na 1,9 procenta z červencových 10,3 procenta. Klesla výroba aut a produkce v chemickém a farmaceutickém průmyslu. Rostla výroba počítačů a elektrických zařízení. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ).
Meziměsíčně kleslo stavebnictví po vyloučení sezonních vlivů o 0,1 procenta.
Stavební úřady vydaly v srpnu 7273 stavebních povolení, o devět procent méně než loni. Orientační hodnota povolených staveb klesla ve srovnání se srpnem 2017 o 3,3 procenta na 33,9 miliardy korun.
"Orientační hodnota vydaných stavebních povolení sice meziročně klesla, ale loňské hodnoty byly vysoké a v letošním roce se jedná o nejlepší výsledek. Výrazně rostl počet dokončených bytů," uvedla vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová.
Počet zahájených bytů v srpnu meziročně klesl o 5,9 procenta na 3090. Počet dokončených bytů naopak vzrostl o 21,6 procenta na 2917.
Průměrný počet zaměstnanců ve stavebních firmách s 50 a více zaměstnanci v srpnu meziročně klesl o 2,1 procenta. Průměrná hrubá měsíční mzda těchto zaměstnanců meziročně vzrostla o 8,3 procenta na 36 849 korun.
Klesla výroba aut
Proti červenci po vyloučení sezonních vlivů byla průmyslová výroba vyšší o 0,7 procenta. Výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů se v srpnu meziročně snížila o šest procent. Produkce chemických látek klesla o 3,9 procenta a farmaceutická výroba byla nižší o 11,7 procenta. Produkce počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení proti loňskému srpnu vzrostla o víc než pětinu, výroba elektrických zařízení stoupla o 7,7 procenta.
Tržby v průmyslu v srpnu meziročně vzrostly o 4,1 procenta. Z přímého vývozu průmyslových podniků se tržby zvýšily o 1,5 procenta. Domácí tržby, které zahrnují také nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, stouply o 7,6 procenta.
Hodnota nových zakázek se proti loňsku zvýšila o 2,4 procenta, hlavně zásluhou strojírenství, výroby počítačů a kovodělného průmyslu. Nové zakázky klesly ve farmaceutickém průmyslu. "Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 2,4 procenta, zatímco tuzemské nové zakázky vzrostly o 2,3 procenta," uvedl ČSÚ.
V průmyslových podnicích s 50 a více zaměstnanci se průměrný počet pracovníků v srpnu meziročně zvýšil o 1,1 procenta. Jejich průměrná hrubá mzda proti loňskému srpnu vzrostla o sedm procent na 32 732 korun.