Soud ve švýcarském městě Bellinzona ve čtvrtek vynese rozsudek nad šesticí bývalých majitelů a manažerů Mostecké uhelné společnosti. Hrozí jim až pětileté vězení a vysoké peněžní tresty. Proces vyvolával velkou pozornost, protože se bezprostředně týká kontroverzních českých privatizací v 90. letech.
Na závěr procesu, který trval od poloviny května do začátku července, prokuratura navrhla Antonínu Koláčkovi, Marku Čmejlovi, Petru Krausovi, Jiřímu Divišovi a Oldřichu Klimeckému trest vězení pět let nepodmíněně za údajné podvody, praní špinavých peněz a porušení povinností při správě cizího majetku. Pro šestaosmdesátiletého Belgičana Jacquesa de Grootea žaloba žádala dva roky vězení podmíněně. Všem zároveň navrhla vysoké pokuty - od 200 tisíc švýcarských franků (4,2 milionu korun) u de Grootea po 1,5 milionu švýcarských franků (32 milionů korun) u Koláčka.
Švýcarské úřady zadržely obžalovaným na účtech přes 600 milionů švýcarských franků (asi 12,5 miliardy korun). Pokud by tribunál vyhověl obžalobě, dostala by z těchto peněz jako odškodné nynější MUS 276 milionů švýcarských franků (5,7 miliardy korun) a český stát téměř 150 milionů franků (3,1 miliard korun). Zbytek by připadl švýcarskému státu.
Obžalovaní vinu popírají a požádali o zrušení všech bodů obžaloby a o uvolnění zablokovaných prostředků. Všichni se nakonec k líčení do Bellinzony dostavili - s výjimkou Klimeckého, který uvedl, že má nemocnou ženu a nemá peníze. Původně byl obžalován i Luboš Měkota, který ale v březnu zemřel a tribunál řízení proti němu zastavil.
Privatizace MUS začala v roce 1993 a většina údajných trestných činů se děla podle švýcarské prokuratury od roku 1997 "nejméně" do roku 2007. Prokuratura tvrdí, že obžalovaní k ovládnutí MUS použili přímo peníze z fondů společnosti.
Aboudaram popsal praxi praní peněz
Soud následoval po šestiletém vyšetřování, které se zaměřovalo na 60 společností ve Švýcarsku, v Lichtenštejnsku, na Kypru a v dalších daňových rájích. Mezi těmito firmami, na nichž mají obžalovaní podíl, podle žaloby proudily peníze kolem MUS. Exmanažeři také nekale nabyté peníze použili v roce 2002 na nákup podniku Škoda Holding, uvádí obžaloba.
Kořeny kauzy sahají do roku 1990, kdy švýcarský podnikatel Alain Aboudaram začal spolupracovat s bývalým vysokým úředníkem Mezinárodního měnového fondu de Grootem. Aboudaram se s ním později dostal do sporu kvůli půl milionu dolarů, které si de Groote prý půjčil. Aboudaram pak v prosinci 2004 poslal švýcarským úřadům dopis, ve kterém popsal údajnou praxi praní špinavých peněz kolem MUS. Švýcarská prokuratura poté v červnu 2005 zahájila vyšetřování.
Obžalovaní tvrdí, že případ byl dostatečně vyšetřen, protože v ČR bylo vyšetřování v minulosti třikrát bez výsledku zastaveno. Nicméně loni v červnu byli Koláček, Čmejla, Diviš, Klimecký a Kraus obviněni i v ČR - ze zneužití informace v obchodním styku a z podvodu. Podle žalobce tím státu způsobili škodu přes 1,6 miliardy korun, když česká vláda tehdy prodala svůj podíl za příliš nízkou cenu - údajně kvůli machinacím obžalovaných. Podle švýcarské obžaloby poškodili Českou republiku dokonce asi o 3,4 miliardy korun.
Za vše mohou nepřehledné poměry
Kontextem celého případu jsou takzvané divoké privatizace 90. let. Obhájci vysvětlovali obchodní praktiky svých klientů právě nepřehlednými poměry tehdejší doby. Také hlavní prokurátorka ve své závěrečné řeči citovala slova bývalého českého prezidenta Václava Havla o mafiánském kapitalismu v 90. letech.
České ministerstvo financí tento týden rozšířilo obvinění a tvrdí, že exmanažeři MUS firmu kontrolovali už v dubnu 1998, tedy o rok dříve, než veřejně prohlašovali. V ČR jsou kvůli údajné korupci kolem prodeje státního podílu v MUS stíháni i bývalý náměstek ministra průmyslu Robert Sýkora a zbrojař Pavel Musela.
Švýcarský generální prokurátor Michael Lauber před začátkem procesu v Bellinzoně prohlásil, že pasivní přístup české strany se změnil až začátkem roku 2012. Švýcarský list Le Temps uvedl, že naopak "do konce roku 2011 Česká republika dělala vše pro to, aby švýcarským vyšetřovatelům ztížila práci".
Česká republika v té době také promeškala možnost připojit se k obžalobě jako poškozená strana. To udělala společnost Czech Coal Services zastupující pozdější spoluvlastníky MUS Vasila Bobelu a Petra Pudila, stejně jako nynějšího majitele Pavla Tykače. Pokud by soud vyhověl návrhu obžaloby, tak by zmíněné odškodnění ve výši 276 milionů švýcarských franků dostala Czech Coal Services.
Uhlobaroni v pozoru. Švýcaři "rozseknou" kauzu Mostecká uhelná
Ekonomika
9. 10. 2013 10:01
Obviněný Antonín Koláček.
Autor: ČTK Foto: ČTK