ÚOHS: Dodatek ke smlouvě o mýtném <span>je nezákonný</span>

Ekonomika
2. 3. 2007 18:20
Situace kolem mýtného se komplikuje
Situace kolem mýtného se komplikuje

Situace kolem mýtného se komplikujePrvní dodatek ke smlouvě o mýtném, který uzavřelo ministerstvo dopravy a firma Kapsch v polovině loňského roku, je nezákonný. Podle serveru Euro Online o tom ve čtvrtek rozhodl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Zatím však není jasné, zda úřadu vadí dodatek jako celek, či pouze některá ustanovení. Oficiálně se chce ÚOHS vyjádřit až v pondělí. Ministerstvo dopravy takový verdikt úřadu očekávalo.

"Ministerstvo rozhodnutím překvapeno není a vinu vidí na předchozím vedení resortu", sdělil jeho mluvčí Karel Hanzelka. Dodal také, že na nevýhodnost dodatku pro stát upozorňuje ministerstvo již několik měsíců. "Přesto ministerstvo zváží možnosti odvolání, až výrok antimonopolního úřadu obdrží," řekl. Ministerstvu totiž hrozí za uzavření dodatku pokuta. 

Na písemné vyjádření úřadu chce počkat i Kapsch. "Pokud by však byly informace médií pravdivé, byli bychom tím velmi překvapeni," řekl mediální zástupce firmy David Šimoník. Podle něj by se bez dodatku mýtné začalo vybírat až od 1. ledna 2008 a nikoliv od letošního ledna a stát by tak přišel nejméně o pět miliard korun. I Kapsch zvažuje odvolání. 

Jaký bude mít rozhodnutí úřadu reálný účinek, nechtěl odhadovat ani jeho šéf Martin Pecina. "My tam něco vytkneme a já jsem přesvědčený, že by se tím strany měly řídit a dát to do pořádku," řekl pouze. Pokud by s tím některá ze stran nesouhlasila, může se obrátit na soud, doplnil. 

Jak sdělil analytik společnosti Cyrrus Karel Potměšil, může rozhodnutí úřadu výrazně zpomalit další budování mýtného systému, neboť hrozí opětovné spory mezi Kapschem a ministerstvem. "Kapsch by v případě zrušení prvního dodatku mohl po ministerstvu požadovat anulaci i druhého dodatku, který v prosinci dojednal nový ministr Aleš Řebíček, a žádat dodatečné peníze po ministerstvu", míní Potměšil. 

Pokud byl první dodatek označen jako nezákonný, mohou mýtné opětovně napadnout také neúspěšní žadatelé o provozování systému. Ti by podle Potměšila mohli požadovat možnost ucházet se o vybudování další fáze mýta, což by výstavbu zpomalilo. "Neúspěšným uchazečům tak nynější rozhodnutí ÚOHS dává pádné argumenty k tomu, aby se pokusili dostat zpět do hry," tvrdí Potměšil. 

Zástupce Autostrade, jedné z firem, která se o mýtné neúspěšně ucházela, Roman Pospíšil se k rozhodnutí ÚOHS nechtěl vyjadřovat s tím, že firma nebyla účastníkem procesu. Co se týče druhé etapy mýtného pro silnice první třídy však řekl, že podle názoru představitelů firmy by mělo být vypsáno nové výběrové řízení.

Rozhodnutí úřadu je další z celé řady komplikací, které zavádění mýtného v České republice provázejí. Největší spory mezi ministerstvem dopravy a firmou Kapsch se vedly právě kvůli dodatku a v prosinci dokonce hrozilo, že se systém kvůli tomu nepodaří zprovoznit od 1. ledna. 

Dodatek podepsal tehdejší ministr dopravy Milan Šimonovský, údajně proto, že kvůli odvolání neúspěšných účastníků tendru o mýtné se termíny výstavby zkrátily z dvanácti na devět měsíců. Šimonovského vyjádření se ČTK nepodařilo sehnat. Podle Potměšila by mohl odpovědným lidem hrozit soud. 

Dodatek upravil termíny výstavby systému, zaručil Kapschi nadstandardní odměnu za úspěšný výběr mýta nebo převedl finanční zodpovědnost za provizorní řešení na stát. Provizorním řešením se v dodatku rozumí například využití naftových agregátů k pohánění bran, neboť u většiny z nich se nepodařilo dostavět elektrické přípojky. 

Novému ministru dopravy Aleši Řebíčkovi se v prosinci podařilo dojednat dodatek nový, který částečně mírnil ustanovení prvního dodatku. Kapsch například převzal odpovědnost za všechny vady a nedodělky a zavázal se platit vysoké penále v případě, že by systém nefungoval správně. Přesto první dodatek stále platí, Kapschi například náleží nadstandardní odměna za úspěšný výběr. 

Mýtné se v ČR vybírá zatím mikrovlnnou technologií na zhruba 1 000 kilometrech dálnic a rychlostních silnic; povinnosti platit podléhají vozy o hmotnosti 12 tun a více. Ministerstvo se tento týden s Kapschem dohodlo, že na silnicích první třídy využije pro výběr mýtného satelitní technologii. Dohodu má také posuzovat ÚOHS. 

"Zatím jsme se tím nezabývali, nevíme, jak zní jejich dohoda, ale mohu říct, že jsme k tomuto jednání velmi skeptičtí. Nevidíme rádi, že by někdo tak zásadním způsobem měnil podmínky tendru," vyjádřil se pro Euro Pecina.

Foto: Jan Schejbal

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ