Rozhodnutí ústavního soudu přispělo k nervozitě na trhu. Od soudního oznámení spadla koruna z 25,55 za euro o patnáct haléřů. Dnes vykázala zatím jen mírné oslabení a pohybuje se na 25,75 za euro. Názory analytiků se v důvodech poklesu koruny různí.
"Investoři se obávali, že stávající politická situace přinese další zhoršení stavu veřejných financí," vysvětluje důvody poklesu koruny Vladimír Pikora, hlavní ekonom společnosti Next Finance.
Politika korunu nezajímá
S tím ovšem nesouhlasí všichni. "Domácí politická nestabilita se vůbec na trzích neprojevuje. Za všechno může pokles amerických trhů," oponuje Jan Čermák z ČSOB. On-line deníku TÝDEN.CZ řekl, že koruna akorát kopíruje celkové oslabení regionálních měn v čele s polským zlotým.
ČTĚTE TAKÉ: Koruna jako na houpačce přidělává vrásky exportérům
S Čermákem souhlasí i Martin Štěpán z České spořitelny. "Na trzích je vidět jen zahraniční nestabilita," uvedl pro on-line deník TÝDEN.CZ. Podle jeho kolegů je česká koruna je měnou, která ignoruje krátkodobé turbulence na české politické scéně.
Dobrá data způsobují výprodej
Pokles amerického trhu je však obtížně vysvětlitelný. "Z Ameriky přicházejí dobrá data, jenže investoři prodávají," podivuje se Čermák. Dodává, že je možné, že jen vybírají zisky.
Možný dopad na trh může mít politická krize jen pokud bude trvat delší dobu. "Pokud by krize měla trvat delší dobu, investoři by mohli požadovat za české dluhopisy vyšší rizikovou prémii," nastiňuje Čermák. Dodává, že by to pak zdražilo dluhovou službu České republiky.
Foto: Archiv