Česká obchodní inspekce (ČOI) varovala před libereckou společností Rickabys, nabízející zprostředkování úvěrů. Mimo jiné prý používala klamavé a agresivní taktiky a zneužívala špatné situace svých klientů. Inspekce jí proto udělila pokutu ve výši dvou milionů korun.
Společnost podle inspekce prostřednictvím inzerátů v tisku nabízela "půjčení peněz ihned, až do domu, bez doložení příjmu..." Pokud se spotřebitel nechal takovou nabídkou zlákat a na číslo uvedené v inzerátu zavolal, dostal pouze informaci o telefonním čísle, začínajícím trojčíslím 900..., zpoplatněným 95 Kč za minutu. Když tato informace zájemce o půjčku neodradila a číslo vytočil, hlas na druhém konci hovor stále prodlužoval a opakovaně ověřoval totožnost spotřebitele. "Ani jeden spotřebitel půjčku nezískal, zato jejich účty u telefonní společnosti narostly do desetitisíců," konstatuje v tiskové zprávě mluvčí inspekce Denis Geidoš.
Inspektoři ČOI v rámci kontroly požádali majitele telefonního čísla firmu Rickabys, aby doložila, kolik úvěrových smluv uzavřela od začátku roku. Zjistili, že žádnou, že pouze zprostředkovává úvěry pro firmu Fiusit. Tuto informaci však během telefonního hovoru spotřebitel nedostal, stejně jako půjčku - jediným výsledkem byl vysoký telefonní účet.
Se stížnostmi na společnost se lidé obraceli již od konce roku 2012. Inspekce prošetřováním zjistila, že společnost nabízela nebankovní půjčky, při nichž prokazatelně vůči žadatelům o půjčku užívala klamavé a agresivní obchodní praktiky. Poskytovala jim nepravdivé informace o tom, že půjčka byla schválena, přestože neměla v úmyslu peníze žadateli půjčit, a také tvrdila, že peníze, provolané na telefonní lince s tarifem 95 Kč při "ověřování údajů ve smlouvě o půjčce", budou žadateli následně vráceny, což se nestalo.
"Bylo prokázáno, že společnost při své zprostředkovatelské činnosti užívala zákonem o ochraně spotřebitele zakázané klamavé i agresivní obchodní praktiky tím, že neposkytovala zájemcům o úvěr povinné informace a zneužívala jejich nepříznivé situace," konstatoval k tomu ústřední ředitel inspekce Vladimír Velčovský.
Proti podobným nekalým praktikám u spotřebitelských úvěrů by přitom měla zakročit novela zákona o spotřebitelském úvěru, která platí od letošního roku. Mimo jiné zavádí možnost odstoupit od smlouvy o zprostředkování úvěru do 14 dnů bez sankce, zakazuje používání směnek a šeků či volání na předražené telefonní linky. Za nesplnění zákonem uložených povinností bude hrozit až dvacetimilionová pokuta. Takto vysoké pokuty mají mít odstrašující charakter.