Lidé v Brně si letos v prvním pololetí pořídili 518 nových bytů, zatímco za stejné období loňského roku jich bylo 907. Za výrazným propadem prodejů je podle odborníků nedostatek bytů v novostavbách. V nabídce mají stavitelé v Brně aktuálně 277 nových bytů, cenově dostupné mezi nimi tvoří už jen naprosto zanedbatelnou část. Vyplývá to z pravidelné analýzy trhu brněnských novostaveb společnosti Trikaya.
"Jsme v paradoxní situaci, kdy lidé mají peníze, chtěli by si nové bydlení pořídit, ale nemají si v Brně z čeho vybírat. Výsledkem je, že cenově dostupné byty z trhu skoro zmizely, na ty dražší lidé nemají a průměrné ceny nabízených bytů stále rostou," uvedl ředitel firmy Trikaya Alexej Veselý.
Podle Asociace brněnských architektů a stavitelů (ABRAST) za problémem stojí nečinnost samosprávy na poli územního plánování. "Na trhu je k dispozici ani ne 25 procent bytů z roční potřeby, ty jsou navíc pro obyvatele cenově nedostupné. Skokově zdražují second-handové byty, vyprodávají se i dostupné rodinné domy − jako alternativa k novým bytům. Dále také dramaticky rostou nájmy v nájemních bytech," uvedl předseda správní rady ABRAST Marek Vinter.
V loňském prvním pololetí stál nový byt v Brně průměrně 3,15 milionu korun, letos se cena vyšplhala na 3,6 milionu. "Nejistota spojená s územním plánováním vede k tomu, že se nestaví, a silně to pociťují především lidé, kteří si chtějí byt koupit," uvedl Veselý. V Brně se v loňském roce prodalo 1507 nových bytů. Na začátku loňských prázdnin si zájemci o nový byt mohli vybírat z víc než dvakrát větší nabídky než nyní.
Počet volných nových bytů je velmi omezený, například zájemci o nové garsoniéry jich v Brně najdou pouze 63. Vloni ve stejné době jich v nabídce bylo téměř třikrát více. Právě o garsoniéry je stále velký zájem a v posledních měsících tvoří třetinu všech prodejů. Další třetinu tvoří byty dvoupokojové. Bytová dispozice 3+kk představuje pětinu všech prodejů a zbylých deset procent procent připadá na větší byty.
Z omezené nabídky mizí velmi rychle především levnější byty. V nabídkách brněnských stavitelů tak zůstávají především ty dražší, na které část zájemců finančně nedosáhne. Průměrná cena bytů, které jsou aktuálně v nabídce, vzrostla na 61.200 korun za metr čtvereční. Ve srovnání s Prahou jsou ale brněnské ceny stále zhruba o čtvrtinu nižší.
V průběhu loňského roku z nabídky stavitelů postupně mizely byty s cenou do 50.000 korun za metr čtvereční. V uplynulých měsících nejenže tyto nejlevnější byty v Brně zmizely z nabídky úplně, ale výrazně ubylo také bytů s cenou do 60.000 korun za metr. "Podíváme-li se na absolutní hodnoty počtu bytů v daných cenových kategoriích, vidíme, že těch nejdražších bytů příliš neubývá. Naopak segment cenově dostupného a levnějšího bydlení, který ještě předloni tvořil dvě třetiny trhu, je velmi omezený a zájem lidí o tyto byty je velký," dodal Veselý. Podle něj kupující neodradily ani změny na hypotečním trhu.
Podle hlavního ekonoma společnosti Cyrrus Lukáše Kovandy situace v Brně koresponduje se situací na pražském nemovitostním trhu, ale i v některých dalších větších městech ČR. "Neefektivní územní plánování a předlouhá stavební řízení způsobují, že nabídka bydlení není s to adekvátně reagovat na aktuální růst poptávky, což vyhání ceny nemovitostí vzhůru," uvedl Kovanda. Důvodem rostoucí poptávky je podle něj pokračující ekonomická prosperita v ČR a solidní růst reálných mezd. Nelze prý také opomenout stále poměrně dostupné hypotéky, jejichž úrokové sazby v nedávné době klesly kvůli uvolněné měnové politice České národní banky na svá historická minima.