Obří developer ve čtvrtek přiznal vážné problémy, když požádal pařížský soud o ochranu před věřiteli. Žádosti soud vyhověl, načež se podle očekávání akcie na pražské, varšavské i budapešťské burze v úvodu dnešního obchodování prudce propadly. Zamrzlá situace na realitních trzích silně komplikuje plánovaný odprodej majetku i splácení půjček, které mají některé součásti skupiny, podle mluvčí Petry Zdeňkové je ale česká dceřiná Orco CR solventní a krach jí nehrozí.
ČTĚTE TAKÉ: Obří developer Orco požádal o ochranu před věřiteli
"Ochrana před věřiteli není moratorium, to by nastalo až v případě nesolventnosti firmy. Je navíc třeba zdůraznit, že o ochranu požádala mateřská Orco Property Group, česká firma žádný problém se splácením dluhopisů nemá," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ Zdeňková. "V Čechách má každý projekt vlastní financování. Developer musí doložit, že má minimálně 50 procent nasmlouvaných klientů, jedině tak mu banka půjčí. Nejedná se tedy o spekulativní stavby," odůvodňuje Zdeňková s tím, že českým klientům žádné potíže či finanční ztráty nehrozí.
Zaskočení investoři
Orco nejprve zaskočilo investory odkladem zveřejnění hospodářských výsledků za minulý rok. Oznámení mělo původně proběhnout 17. března, bylo však posunuto na konec měsíce. Napětí mezi akcionáři Orka a manažery roste. Největšího vlastníka, investiční společnost Prosperita, navíc rozlítila právě žádost managementu firmy o ochranu před věřiteli. Podle generálního ředitele Prosperity, Miroslava Kurky, se tak stalo ukvapeně a bez vědomí vlastníků. Kurka podle médií manažery obvinil z cílené manipulace s cenou akcií.
ČTĚTE TAKÉ: Orco je zpět na pražské burze: propad o 40 procent
Nesouhlas s postupem vedení vyjadřuje i Sdružení minoritních akcionářů společnosti SOS Orco, jehož členové drží zhruba desetinu akcií. "Současné vedení tak přiznalo svoji fatální porážku a odchod je asi nejčestnější způsob řešení situace. Hlavní jednání o záchraně společnosti by měl vést nový management, který bude důvěryhodný pro akcionáře, investory i finanční instituce," uvedl Smrčka ve včerejší tiskové zprávě. Změnu managementu chtějí drobní akcionáři prosadit na dubnové valné hromadě, kde mají mít podle očekávání až 20 procent hlasovacích práv.
Kolotoč dluhů
Podle analytiků se další osud Orca nachází především v rukou věřitelů, hlavně bank. Šéf společnosti Jean-Francois Ott dnes podle agentury Bloomberg oznámil, že firma zahájí jednání s držiteli dluhopisů o nových podmínkách splácení závazků ve výši 400 milionů eur. Firma vyjednává s věřiteli i o odložení splátek z půjček za dalších 100 milionů eur, kterým letos končí splatnost. Dluhová restrukturalizace nebude mít podle Otta žádný dopad na probíhající projekty. "Musíme svoje závazky uzpůsobit současné tržní situaci. Dostali jsme čas hovořit s držiteli dluhopisů a bankami a přenést půjčky z našich poboček zpět do mateřské společnosti. Projekty budou ale dokončeny, lidé se nastěhují do nových bytů. Pro klienty z toho neplyne nic neobvyklého," uklidňoval situaci Ott.
Podle dostupných informací měla firma se sídlem v Lucemburku ke konci září 2008 celkový dluh ve výši přesahující dvě miliardy eur, z čehož vydané dluhopisy pokrývají zhruba 440 milionů a půjčky od bank zhruba 1,2 miliardy eur. Orco je tedy zadlužené takřka do výše svého majetku. Nedá se očekávat ochota bank společnosti dále půjčovat, developer tak musí k pokrytí části závazků prodávat své projekty - vzhledem k neveselé atmosféře na realitním trhu - pod cenou.
Podle včerejšího prohlášení se developer chystá přehodnotit obchodní strategii směrem k projektům, z nichž má plynout příjem letos, nejpozději v roce 2010. Klíčovými destinacemi zůstane Praha, Berlín, Varšava, Budapešť a Bratislava, firma pak chystá únik z méně strategických oblastí, informuje Bloomberg.
V Čechách nic nehrozí
V Česku má firma desítky rozjetých projektů, z nichž největší a zřejmě nejambicióznější je areál v pražských Bubnech. V Praze 7 by měl vzniknout komplex bytů, kanceláří, obchodů a zdravotních středisek v celkové hodnotě 70 miliard korun. "Čeká se na územní plán, který je momentálně ve fázi schvalování hlavním městem. Pozemek už je náš od roku 2006, zaplatili jsme za něj miliardu korun," informovala Zdeňková.
Pokud bude projekt schválen, Orco chce začít se stavbou komplexu v roce 2010. Podle tiskové mluvčí mají všichni včetně pražského magistrátu zájem na tom, aby projekt uspěl. "Již nyní pracujeme na redevelopmentu, vyhlásili jsme tendr na agenta, který vyhrála společnost DTZ. Jejím úkolem bude najít potřebný počet zájemců, abychom získali financování."
V Praze v současnosti čeká 126 klientů Orka na byt. "Jedná se o klienty, kteří čekají na dostavbu projektů jako je například Citadela. "I tady vše probíhá podle plánu, po kolaudaci budou byty k dispozici k nastěhování," uvedla Zdeňková a dodala, že Orco se v Česku plánuje více zaměřit na státní správy, odkud roste poptávka po komplexních kancelářských prostorech.
Foto: Karel Šanda, ČTK