Rekordních 13 procent majitelů hypoték ve Spojených státech má problémy se splácením. V Česku podle bleskového průzkumu online deníku TÝDEN.CZ nesplácí pouze jedno procento lidí.
V USA se problémy s nesplácením hypoték od jara letošního roku prohloubily. Ve druhém čtvrtletí narostly ve Spojených státech problémy se zpožděnými platbami o jeden procentní bod. A dosáhly tak rekordní úrovně 13 procent. Čtyři procenta majitelů hypoték pak postihlo úplné zabavení zastaveného domu. Údaje zveřejnila Asociace hypotečních bank (MBA).
ČTĚTE TAKÉ: Masivní zlevňování hypoték neplánujeme, tvrdí banky
Hlavním důvodem je zvyšující se nezaměstnanost, která v USA dosahuje výše 9,4 procenta. Vysoká nezaměstnanost ohrožuje i Českou republiku (v srpnu dosáhla 8,4 procenta). Počet nesplácených hypoték však nijak prudce nenarůstá.
Vzorní Češi
Podle Petry Horákové-Krištofové z Asociace hypotečních makléřů se počet nesplácených hypotečních úvěrů pohybuje stále kolem jednoho procenta, tzn. na stejné úrovni jako v dobách silného ekonomického růstu. "Nemáme žádný signál bank, že by docházelo k větší delikvenci,“ říká Horáková-Krištofová.
Banky situaci vysvětlují tím, že v Česku byly hypotéky poskytovány podle přísnějších pravidel. "Počet úvěrů, které nejsou dlouhodobě spláceny (jsou po splatnosti více než 90 dní), je ale na stabilní úrovni a dosahuje cca jednoho procenta ze všech našich úvěrů,“ potvrzuje Pavla Hávová z Hypoteční banky.
Také Ivo Měšťánek z ČSOB uvádí, že s hypotékami problém není. "Počet nesplácených úvěrů u nás podle pololetních údajů dosahuje 2,7 procenta. Jedná se ale o všechny úvěry, tj. spotřebitelské, hypoteční i korporátní."
Ani banka s největším počtem klientů Česká spořitelna výraznější problémy se splácením hypoték nehlásí. "Podíl rizikových úvěrů je v pololetí v souladu s očekáváním na úrovni 3,4 procenta,“ uvádí mluvčí Kristýna Havlingerová. Také ona uvádí údaj zahrnující všechny typy úvěrů. Průměr se zde zvyšuje především vyšší počet nesplácených spotřebitelských úvěrů.
Foto: Robert Zlatohlávek, Lucie Pařízková