Venkovské jednoty začnou prodávat vedle potravin léky

Ekonomika
16. 2. 2012 12:42
Lékárny budou v obchodech COOP (ilustrační foto).
Lékárny budou v obchodech COOP (ilustrační foto).

Družstevní prodejny COOP se rozhodly konkurovat lékárnám a do své nabídky zařadí i volně prodejné léky. Stánky s léčivy bude letos zkušebně vybaveno několik desítek venkovských obchodů COOP. Novinářům to dnes oznámilo vedení Svazu českých a moravských spotřebních družstev COOP. V Česku funguje zhruba 2800 družstevních prodejen.

Předseda COOP Zdeněk Juračka řekl, že pilotní projekt prodeje léků zahrnuje 50 družstevních prodejen. Pokud budou mít zákazníci o novou službu zájem, COOP ji postupně zavede i v dalších ochodech. "Průměrná marže v lékárně činí 27 až 30 procent, my ale chceme trochu zahýbat trhem a léky budeme prodávat s patnáctiprocentní marží," podotkl Juračka.

Prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba řekl, že zákon už řadu let umožňuje prodávat mimo lékárny volně prodejné léky ze skupiny vyhrazených léčiv. Jsou to zhruba čtyři desítky přípravků, například dezinfekce Ajatin, léky na bolest a teplotu Panadol a Paralen, živočišné uhlí, peroxid nebo bylinné čaje.

"Jestliže se chtějí přidat, ať se přidají, držím jim palce. O tom, že se to nevyplatí, svědčí skutečnost, že se to nikdy nerozšířilo," řekl Chudoba. Upozornil také na údajný Juračkův omyl ohledně marže. Volně prodejné léky nemají regulované ceny, tudíž marži, o niž se dělí lékárna a distributor, lze stanovit v jakékoli výši.

Běžně se tyto přípravky prodávají s marží 15 až 20 procent, COOP v tom tedy podle Chudoby žádnou výhodu nepřináší. Mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Veronika Petláková řekla, že COOP svůj záměr už ústavu ohlásil. Uvedla, že vyhrazená léčiva smí prodávat jen ten, kdo má od akreditovaného školitele osvědčení o odborné způsobilosti prodejce vyhrazených léčivých přípravků.

Při zacházení s těmito léky či jejich skladování je nutno dodržet pravidla správné praxe. Josef Holub z vedení COOP uvedl, že družstevní prodejny kvůli zařazení volně prodejných léků do nabídky daly zaměstnance proškolit. Léky v ČR kromě specializovaných lékáren prodávají například drogerie Schlecker.

COOP jde na poštu

Obchodní řetězec COOP letos chce také zavést poštovní služby v několika desítkách svých družstevních prodejen, které fungují v obcích, v nichž Česká pošta plánuje uzavřít pobočky. Vedení pošty v závěru loňského roku vypracovalo seznam 58 ztrátových kamenných poboček, které by měly být v obcích nahrazeny jinou formou doručování.

Prvních několik prodejen COOP začalo poštovní služby nabízet loni a novinka se podle Juračky osvědčila. Skupina COOP už dříve koupila 2000 platebních terminálů, vybavila jimi družstevní prodejny. Umožňují bezhotovostní platby, výběr peněz u pokladny, placení složenek, vklady peněz na bankovní účty i dobíjení kreditu mobilních telefonů.

COOP plánuje umístit do prodejen informační kiosky či internetové stánky, které umožní spravovat bankovní účty pomocí internetu. "Doufáme, že zákazníky, kteří jezdili do obchodních řetězců, i díky těmto službám stáhneme zpět do našich prodejen," podotkl Juračka.

Skupinu COOP tvoří zhruba 57 spotřebních družstev, které mají české vlastníky. Spotřební družstva COOP provozují 2800 prodejen, z toho více než čtyři stovky v maloobchodních řetězcích COOP Tuty, COOP Tip, COOP Terno, COOP Diskont a COOP Stavebniny. Pokud by měla spotřební družstva COOP jednoho vlastníka, patřila by mezi deset největších tuzemských obchodníků.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ