Verdikt soudu odpovídá politickému zadání, míní senátoři i solárníci

Ekonomika
19. 5. 2012 14:30
Daň ze solární elektřiny zůstává, rozhodl Ústavní soud.
Daň ze solární elektřiny zůstává, rozhodl Ústavní soud.

Ústavní soud minulý týden potvrdil, že stát může i nadále vybírat 26procentní daň z elektřiny vyrobené ze solárních panelů. Majitelé elektráren proto hrozí arbitrážemi a žalobou do Bruselu.

"Soud rozhodl už dávno dopředu. Naše propočty, které jsme mu dodali, už nebral v úvahu," tvrdí lidovecký senátor Petr Šilar, který stál v čele sedmnácti senátorů, již takzvanou solární daň u soudu napadli.  Značnou nevoli vyvolal verdikt brněnských soudců i u samotných vlastníků solárních zdrojů. "Rozsudek plně odpovídá politickému zadání. Přitom je zde zjevné, že český stát nedodržuje vlastní zákony," zlobí se Aleš Korostenský, spolumajitel společnosti Korowatt.

 

* Kolik ročně stát získá z 26procentní daně z elektřiny ze solárních zdrojů?

* Jaké další kroky plánují solární investoři?

* Jaké jsou jejich šance na úspěch?

Odpovědi na tyto a další otázky čtěte v novém vydání časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 21. června 2012.

Další čtení

Elektrárna Dlouhé Stráně je technickým i přírodním unikátem

Ekonomika
20. 6. 2026

Firmy Federal a Remington ze skupiny CSG získaly kontrakt od FBI za 77 milionů USD

Ekonomika
19. 6. 2026

ČNB zvýšila úrokovou sazbu na 3,75 procenta, Babiš to předtím kritizoval

Ekonomika
18. 6. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ