Prezident Václav Klaus kritizoval způsob, jakým vláda prosazuje svůj úsporný balíček. Vystavuje prý prezidenta nátlaku a uvádí obchodníky a ekonomy do nejistoty. Kriticky se vyslovil i k církevním restitucím, které zdvojnásobí deficit státního rozpočtu.
"Zase je to tlačení na sílu v časové tísni a to není dobře," prohlásil Klaus v diskusním pořadu FTV Prima k úspornému balíčku, který obsahuje mimo jiné zvýšení daně z přidané hodnoty o jeden procentní bod. Vláda měla podle něj povinnost tyto důležité zákony předložit dříve. Pak prý musí "škemrat", aby podepsal zákony dříve než začátkem ledna.
"Vláda bude tvrdit, že je důležité, aby naši lidé z ekonomického světa věděli, jaká bude daň (z přidané hodnoty - pozn. red.). To se ti lidé ale měli dozvědět ne 29. prosince, ale dávno předtím," řekl Klaus. Na straně druhé podle něj vláda bude předkládat argument, že ty peníze ze zvýšených daní bude potřebovat do státního rozpočtu. "Kam si to už dávno započítala, takže staví každého, i prezidenta, před naprosto hotovou věc," dodal Klaus. Vládní kabinet ho tím prý staví do pozice, že když to nepodepíše, tak "udělá díru do státního rozpočtu," řekl Klaus. Označil to za "zlý diktát na prezidenta".
Zvýšení daní přitom podle něj neznamená zvýšení daňového výnosu. "Ekonomové desetiletí, staletí zkoumají, jestli tato zákonitost platí a velmi často docházejí k závěru, že neplatí, že zvýšená daň povede k menším nákupům, a naopak vláda dostane menší daňové příjmy do rozpočtu a bude na tom ještě hůře," míní Klaus. Zvýšení daňové sazby podle něj vede k úniku před daněmi, lidé si jezdí raději kupovat věci do zahraničí. "A daňový výnos pro pana Kalouska je díky zvýšené dani nula," dodal.
Klaus se v diskusním pořadu vyjádřil také k restitucím, které podle něj povedou k tomu, že se zvýší deficit státního rozpočtu ze tří na 5,9 procenta. "Náš státní rozpočet dostal před měsícem obrovský úder," řekl Klaus. To se podle něj bude bankéřům, kteří mimo jiné nakupují české státní dluhopisy, těžko vysvětlovat. Nebudou se prý zabývat nějakými vnitřními diskusemi a tím, že budou konečně vyřešené církevní restituce. "Najednou budeme mít v rámci Evropy jeden z největších deficitů státního rozpočtu a my na to doplatíme," dodal Klaus.