Výdělky klientů z transformovaných fondů klesají

Ekonomika
23. 5. 2017 14:05
Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.

Transformované penzijní fondy v roce 2016 vydělaly klientům v průměru 0,8 procenta, tři z osmi překonaly inflaci. Ta loni činila 0,7 procenta. Na tiskové konferenci o tom informovala Asociace penzijních společností ČR. O rok dříve tyto fondy při inflaci 0,3 procenta připsaly klientům v průměru výnos 1,15 procenta. V transformovaných fondech bylo na konci března 3,9 milionu účastníků.

Z 27 účastnických fondů vykázaly od založení do konce března 2017 všechny kladný výnos, když 26 z nich překonalo inflaci. V roce 2016 přineslo klientům výnos 21 fondů, z toho 15 navíc porazilo inflaci. Zbylých šest bylo ve ztrátě.

Transformovaným fondům penzijních společností klesl v roce 2016 zisk o 900 milionů na 2,81 miliardy Kč. Skladba majetku v transformovaných fondech byla výrazně konzervativní, 90 procent bylo umístěno v dluhopisech, 7,3 procenta na peněžním trhu, včetně termínovaných vkladů, 1,9 procenta v akciích a podílových listech. V transformovaných fondech byly čtyři miliony lidí. To bylo o 282 tisíc méně než na konci roku 2015.

Do transformovaných fondů nyní už lidé nemohou vstupovat, nové smlouvy o penzijním připojištění bylo možné uzavírat do 30. listopadu 2012. Od ledna 2013 je možné uzavírat pouze smlouvy o doplňkovém penzijním spoření v účastnických fondech. Ty už například neručí za to, aby případný prodělek nesnížil úspory klienta.

Občané se mohou prostřednictvím penzijních fondů připojistit za finančního přispění státu od roku 1994. Do systému dobrovolného penzijního připojištění je nyní zapojeno přes 70 procent práceschopné populace.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Štěrba Martin

Další čtení

ilustrační foto

Benzín a nafta zdražily o haléře. Žádnou paniku, v Rusku jsou na tom mnohem hůř

Ekonomika
18. 9. 2025
ilustrační foto

Sklizeň jablek bude nadprůměrná. Pomohly deště, loni ji naopak zničil mráz

Ekonomika
Aktualizováno: 18. 9. 2025 11:54

Tunel Blanka slouží už deset let. Na zklidnění dopravy ale Praha stále čeká

Ekonomika
Aktualizováno: 18. 9. 2025 10:36

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ