Příznivá situace pro stát by na finančních trzích měla pokračovat i ve zbytku letošního roku a v roce příštím. Výnosy státních dluhopisů s kratší dobou splatnosti budou totiž i nadále záporné. Ministerstvo financí by tak i v roce 2016 mohlo ušetřit několik miliard korun na obsluze státního dluhu.
Ve čtvrtek MF oznámilo, že opět prodalo v aukci dluhopisy se záporným výnosem. MF prodalo poprvé v historii dluhopisy se záporným výnosem na konci srpna a následně i v září. Díky tomu, že investoři platí za půjčování peněz vládě, přišlo podle MF letos do českého státního rozpočtu zhruba 250 milionů korun.
Důvodem záporných výnosů je podle analytiků především současná měnová politika České národní banky. Ta kupuje eura a prodává koruny s cílem udržet kurz nad 27 Kč/EUR. Tím vytváří přebytek domácí měny, za kterou investoři kupují právě třeba české státní dluhopisy.
"Spekulace některých investorů na ukončení kurzového závazku ČNB a zároveň nedostatek eurové likvidity vedou k tomu, že zahraniční investoři jsou ochotní kupovat krátkodobé domácí dluhopisy právě i se záporným výnosem. Za svoji eurovou likviditu totiž na trhu dostanou prémii, která jim negativní výnos dluhopisů více než pokryje," uvedl analytik Komerční banky Marek Dřímal.
Tato situace bude podle něj patrně trvat i v příštím roce. "Výnosy krátkodobých českých dluhopisů by proto měly zůstat pod nulou. Naopak výnosy dluhopisů s delší splatností podle našeho výhledu porostou, když budou odrážet zrychlující inflaci," uvedl. Zároveň upozornil, že MF bude muset kvůli nutnosti dodržovat pravidla obezřetnosti i dluhopisy s delší splatností. "Celková úspora ale i tak může pro ministerstvo financí dosahovat v příštím roce nižších jednotek miliard," dodal.
Výnos z dvouletého státního dluhopisu se přitom podle hlavního ekonoma Roklen Lukáše Kovandy bude pohybovat v záporném pásmu minimálně do třetího čtvrtletí roku 2016. Poté začne stoupat kvůli předpokládanému ukončení režimu devizových intervencí. "Teprve v prvním pololetí roku 2017 přesáhne výnos z dvouletého dluhopisu hodnotu jednoho procenta, což je úroveň, kterou naposledy překonal ve druhém čtvrtletí roku 2012," odhadl. Výnosy z dluhopisů s delší dobou splatnosti by pak podle něj měly během roku 2016 narůstat rychleji kvůli rostoucí inflaci.
O úspěšnosti nynějších aukcí českých státních dluhopisů i v mezinárodním srovnání podle Kovandy svědčí i fakt, že podíl zahraničních držitelů českých dluhopisů je nyní na své historicky nejvyšší úrovni.
"Předpokládáme, že výnosy na kratších splatnostech mohou příští rok ještě dále klesnout pod minima letošního roku, a to zejména z důvodu zintentenzivnění spekulací proti ČNB a vysokými intervencemi, které budou předcházet ukončení kurzové politiky centrální banky," uvedl i hlavní ekonom ING Jakub Seidler.