Naštvaní zákazníci
"Vyrobeno na Zemi." U mléka a masa skončí hra na schovávanou
01.02.2013 06:15 Původní zpráva
Až sedmdesát procent českých spotřebitelů hledá na potravinách údaje o jejich původu; ty však na obalech často scházejí. Informace nejsou dostačující pro devadesát procent dotázaných. Ukázal to průzkum Evropské spotřebitelské organizace BEUC, který proběhl v několika zemích starého kontinentu.
Potraviny dochucené posypovou solí, sušenky obsahují jed na potkany nebo prášek ze zkažených vajec. Polské potraviny stíhá jeden problém za druhým. Češi je však přesto kupují čím dál víc. A není to jen tím, že jsou zkrátka nejlevnější. U řady polských výrobků totiž ani při sebepečlivějším zkoumání obalu nelze zjistit, že jsou z Polska. Na obalech se totiž často vyskytuje pouze nicneříkající sdělení, že byla daná potravina vyrobena v Evropské unii. Většině zákazníků toto zatajování původu vadí. Vyplývá to z průzkumu Evropské spotřebitelské organizace BEUC, v němž devadesát procent dotázaných uvedlo, že je pro ně unijní původ produktu nedostačujícím sdělením. Není divu.
Původ je důležitější než vzhled
V posledních letech se totiž ukazuje, že země původu je pro spotřebitele dokonce důležitějším kritériem pro koupi výrobku než jeho vzhled nebo výživová hodnota. "Pro zákazníky je velmi důležité uvedení téhle základní informace především u masa, mléka, ryb, ovoce a zeleniny," říká vedoucí právní poradny časopisu dTest Lukáš Zelený. Ukázkovým příkladem špatně označeného produktu jsou pro něj výrobky, o nichž etiketa prozrazuje, že byly vyrobeny v zemích EU a mimo EU. "V podstatě nám říká, že potravina pochází z této planety," glosuje údaj Zelený.
Průzkum organizace BEUC nestojí na vodě, dotázáno v něm bylo 4200 lidí že čtyř evropských zemí - Polska, Švédska, Francie a Rakouska. Mimo oficiální průzkum se dotazování zúčastnily téměř dvě tisícovky českých spotřebitelů v anketě časopisu dTest. A výsledky jsou téměř identické jako v ostatních zemích.
"Za významnou považuje informaci o původu potravin 89 procent dotazovaných Čechů. Chuť a čerstvost potravin však pro ně stále zůstává důležitějším kritériem. Cena, která je pro české občany typickým lákadlem, je podstatná pro 70 procent respondentů," shrnuje české výsledky ankety Zelený.
Kvalita = Česko a západní Evropa
Označení země původu je pro zákazníky důležité z různých důvodů. Významnou roli hraje kvalita a bezpečnost výrobků. "Lidé si většinou chtějí ověřit, zda potravina nepochází ze země, kde kvalita potravin není valná. Aktuálně je to Polsko. Zárukou kvality jsou pro Čechy naopak tuzemské potraviny a výrobky ze západní Evropy," doplňuje Zelený. Země původu je však také pro hodně lidí zárukou čerstvosti.
Údaje o konkrétních zemích původu ale nyní výrobci psát na své potraviny nemusejí. Situace se má podstatně zlepšit v prosinci 2014. kdy vstoupí v platnost vyhláška Evropské komise, která bude uvedení země původu vyžadovat u pěti druhů masa a u mléka.
"Považujeme to za výrazný posun k lepšímu. Detailní informace by poté měly být na hovězím, drůbežím, vepřovém, kozím a skopovém mase, kde jsou opravdu potřeba," míní Zelený. A to není vše. Evropská komise chce do budoucna potravinářům z unijních zemí nařídit, aby zemi původu uváděli i u mléčných výrobků, kde je podíl mléka více než padesátiprocentní.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.