Westinghouse bude spolupracovat s ČVUT

Ekonomika
13. 12. 2012 11:49
Westinghouse se uchází o obří tendr na dostavbu Temelína.
Westinghouse se uchází o obří tendr na dostavbu Temelína.

Americko-japonská společnost Westinghouse, která se uchází o dostavbu Jaderné elektrárny Temelín, uzavřela dohodu o spolupráci s Českým vysokým učením technickým (ČVUT) v Praze. Westinghouse chce využít odbornost ČVUT v některých oblastech projektu dostavby Temelína, například při statických výpočtech a při testování materiálů.

"Česká republika má dlouhou tradici ve využívání jaderné energie i jaderného know-how a tato dohoda spojuje firmu Westinghouse a její partnery s jednou z nejlepších českých institucí v oblasti vyššího technického vzdělávání," uvedl viceprezident Westinghousu Sandy Rupprecht.

"Věřím, že naše spolupráce povede ke zvýšení kvality a bezpečnosti českých jaderných elektráren. Jsem také přesvědčen, že pozvedne kvalitu výzkumných a vzdělávacích aktivit na univerzitě," řekl k uzavřené dohodě rektor ČVUT Václav Havlíček.

Kromě spolupráce při dostavbě Temelína dává dohoda šanci studentům ČVUT zúčastnit se letní stáže v centrále Westinghousu v Pensylvánii. Dohoda rovněž předpokládá, že se na půdě ČVUT uskuteční série přednášek a seminářů o reaktoru AP1000, který Westinghouse nabízí pro Temelín.

ČVUT už dříve uzavřelo podobnou dohodu o spolupráci s francouzskou společností Areva, která se rovněž o dostavbu Temelína uchází. Energetická společnost ČEZ sice Arevu v říjnu z tendru na Temelín vyřadila, Areva se ale proti rozhodnutí odvolala k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Westinghouse se uchází o obří tendr na dostavbu Temelína.Spojené státy v souvislosti s úsilím Westinghousu o získání temelínské zakázky už uzavřely s Českem několik dohod o spolupráci v jaderném výzkumu. Ve středu podepsal ministr průmyslu Martin Kuba memorandum o spolupráci s americkým velvyslancem v ČR Normanem Eisenem, na jehož základě předají Američané výzkumnému ústavu v Řeži solnou chladicí látku, která poslouží při výzkumu technologie vysokoteplotních reaktorů.

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová zase minulý týden při návštěvě Prahy mluvila o společné snaze amerických a českých odborníků o vybudování společného centra pro civilní jaderný výzkum. Podle premiéra Petra Nečase by toto centrum mělo být umístěno při ústavu energetiky na fakultě strojní ČVUT.

Cena zakázky na stavbu dvou nových reaktorů jaderné elektrárny Temelín se odhaduje na 200 až 300 miliard korun. O zakázku se kromě Westinghousu a Arevy uchází ještě česko-ruské konsorcium MIR.1200, které tvoří česká společnost Škoda JS a ruské Atomstrojexport a Gidropress. Vítěze tendru by měl ČEZ vyhlásit v příštím roce, stavba by měla být dokončena nejpozději v roce 2025.

Autor: ČTK Foto: Karel Šanda, archiv

Další čtení

V Brně začíná Stavební veletrh, tématem je dostupnost bydlení

Ekonomika
26. 3. 2025

Předseda ÚOHS definitivně zrušil výběr dodavatele druhé etapy metra D

Ekonomika
25. 3. 2025

Výroba aut za leden a únor meziročně klesla o 11 pct na 234.341 vozů

Ekonomika
25. 3. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ