Zahraniční obchod loni skončil s rekordním přebytkem

Ekonomika
5. 2. 2007 10:27
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoZahraniční obchod Česka skončil loni především díky vývozu automobilů přebytkem 47,3 miliardy korun, což je nejlepší výsledek v historii. Oznámil to v pondělí Český statistický úřad. O rok dříve skončila obchodní bilance přebytkem 38,6 miliardy korun.

V samotném prosinci byl obchod s cizinou ve schodku 3,2 miliardy korun, což představuje meziroční zlepšení o 0,8 miliardy Kč. I v tomto případě šlo o nejlepší prosincový výsledek od roku 1993.

Analytici podobný výsledek očekávali, za celý rok odhadovali přebytek kolem 50 miliard a za prosinec schodek kolem jedné miliardy korun.

Exportéři loni vyvezli zboží za 2,141 bilionu korun, což představuje meziroční nárůst o 14,6 procenta. Celkový dovoz činil 2,094 bilionu korun a byl meziročně o 14,4 procenta vyšší. "V eurovém vyjádření, které vzhledem k posilování koruny lépe vyjadřuje tendence české obchodní bilance, překonal nárůst na straně exportu i importu hranici 20 procent," komentoval výsledky analytik ČSOB Petr Dufek.

"Rozhodující příznivý vliv na vývoj bilance měl obchod se stroji a dopravními prostředky, kde vzrostlo aktivum o 64,6 miliardy Kč," uvedl ČSÚ. Snížil se také deficit obchodu se surovými materiály o 1,6 miliardy Kč. Zhoršilo se naopak saldo obchodu s minerálními palivy, polotovary a materiály, chemickými výrobky, potravinami a živými zvířaty a průmyslovým spotřebním zbožím.

V letošním roce budou přebytky v zahraničním obchodě podle ekonomů dále růst, ale jejich dynamika bude záviset na vývoji cen ropy. Podle některých odhadů by mohl letos přebytek dosáhnout až 70 miliard korun, což potvrzují i odhady ministerstva průmyslu a obchodu, které se pohybují mezi 50 až 70 miliardami korun. "Mezi rizika, která mohou ohrozit růst exportu v letošním roce, řadí MPO především potenciální nejistotu na světovém trhu surovin a pomalé oživování růstu evropských ekonomik," uvedl ministr průmyslu a obchodu Martin Říman.

S tímto názorem souhlasí i analytik ČSOB Petr Dufek: "S velkou pravděpodobností přebytek obchodní bilance opět vzroste především díky pokračující vývozní expanzi podniků pod zahraniční kontrolou na jedné straně, a díky levnějším surovinám na straně druhé."

Naopak ústup z dalších rekordů předvídají analytici Raiffeisenbank. "Raiffeisenbank odhaduje, že v roce 2007 bude kladné saldo obchodní bilance činit pouze 35 miliard korun, tj. jedno procento HDP," uvedl hlavní ekonom banky Pavel Mertlík s tím, že důvodem bude především očekávaný masivní nárůst dovozů průmyslových technologií související s realizací projektu automobilky Hyundai.

Tuzemští exportéři se již loni podle ministra Římana museli vyrovnat s posilující korunou a rostoucími cenami pohonných hmot a plynu. "Situaci jim neusnadňovala ani nevýrazná poptávka ve většině zemí Evropské unie," podotkl Říman, podle kterého se nyní státní podpora exportu zaměří také na podporu vývozu služeb, který v ČR stále zaostává.

Náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Tlapa upozornil, že hlavní část českého vývozu sice i loni směřovala do zemí Evropské unie, tuzemské firmy si ale dobře vedly také na zaoceánských trzích. Výrazně vzrostl například obchod s Indií či Čínou, se kterou má ale Česko dlouhodobě pasivní obchodní bilanci. Českým firmám se daří také ve Spojených státech. Obchodní bilance s USA loni již druhým rokem vykázala přebytek.

Tlapa připomněl, že exportní strategie ČR na roky 2006 až 2010 prosazuje větší orientaci na trhy, které po roce 1989 české firmy opustily. "Jde například o Rusko, bývalé sovětské republiky nebo Balkán, na které se nyní tuzemští exportéři úspěšně vrací, ale také o asijské státy a země Severní Ameriky," uvedl Tlapa.

"Z teritoriálního hlediska byl přebytek obchodní bilance se státy EU o 58,5 miliardy korun vyšší než v roce 2005, se státy mimo EU schodek obchodu vzrostl o 49,8 miliardy korun," uvedl ČSÚ.

Přechodem z pasiva do aktiva se zlepšilo saldo obchodu se Švédskem o 14,7 miliardy Kč, což ovlivnil předloňský dovoz stíhaček Jas-Gripen, a Itálií o 10,5 miliardy korun. Přebytek vzrostl i u bilance obchodu s Francií, Německem, Slovenskem, Ukrajinou, Belgií a Británií. Prohloubil se naopak schodek obchodu s Čínou o 31,9 miliardy Kč, Ruskem o 12,4 miliardy, Tchaj-wanem o 6,9 miliardy a Japonskem o 3,7 miliardy korun. Kladné saldo obchodu kleslo s Polskem o 7,9 miliardy Kč a o tři miliardy korun s USA.

"Pozitivně lze hodnotit rovněž pokračující předstih růstu exportu před importem. Ten se ale již nezdá tak dobrý ve světle vývoje světových cen komodit koncem minulého roku, který nutně zlevnil prosincový dovoz ropy a zemního plynu," uvedl analytik HVB Bank Pavel Sobíšek.

Přebytek by přitom byl podle analytika Next Finance Vladimíra Pikory ještě vyšší, kdyby v létě 2006 nezdražila ropa až na rekordní hodnoty kolem 80 dolarů za barel. "Naopak předcházející rok tížily dovozy velmi drahé švédské stíhačky. Nebýt jich, byl by předcházející přebytek vyšší," upozornil.

V prosinci se podle Sobíška zlepšila bilance výhradně díky lepším cenovým relacím, zatímco ve stálých cenách zahraniční obchod příliš nepodpořil růst ekonomiky. "Je tedy otázkou, zda růst HDP ve čtvrtém kvartálu zůstal meziročně nad hranicí pěti procent," dodal. Ekonomika je podle něj tažená čím dál víc domácí poptávkou, což znamená, že zpomalení ekonomiky EU by zřejmě vedlo k zřetelnému zhoršení zahraničního obchodu.

Autor: ČTK

Foto: Karel Šanda

Další čtení

Pražské služby postavily parkoviště z hmoty vznikající při spalování odpadu

Ekonomika
29. 4. 2025

Adidas výrazně navýšil zisk na 428 miliard eur, výhled nezlepší kvůli clům

Ekonomika
29. 4. 2025
ilustrační foto

Chcete jistotu? Investujte do zlata. Za 25 let stoupla jeho cena o tisíc procent

Ekonomika
29. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ