Zájem českých zemědělců o půdu na Ukrajině roste

Ekonomika
16. 4. 2007 09:40
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoČeští zemědělci čím dál častěji hospodaří na ukrajinské půdě a v dalších zemích na východ od hranic. Lákají je tam nízké ceny paliv a neregulované podmínky volného trhu. Agrodružstvo z Jevišovic na Znojemsku má na Ukrajině 8500 hektarů půdy, nyní se chystá pronajmout si 15 000 hektarů v Rumunsku. Táborské firmě Farmtec se zase daří v Rusku, píšou pondělní Hospodářské noviny.

Na východě se angažuje i Agrární komora. "Začátkem května budeme o spolupráci jednat s šéfem zemědělského výboru ukrajinského parlamentu. Už před časem z Ukrajiny přišla nabídka na pronájem 90 000 hektarů úrodných polí. A v květnu také jedeme do Povolží," řekl listu šéf komory Jan Veleba.

Podle Agrární komory bude východní Evropa napříště klíčovým trhem. Ať už jde o odbyt produkce, vývoz technologií a knowhow, nebo přímo zemědělskou výrobu. "Na západních trzích prakticky nemáme šanci, tam nás pustit nechtějí. Šance zbývá jen na východě, kde mají zájem o spolupráci i vlády," uvedl Veleba.

Vládní pobídka stála i za předloňským vstupem jevišovického agrodružstva do ukrajinského zemědělství. "Asi 90 procent úrody vozíme z ukrajinských polí domů. Kukuřici a sóju využijeme na krmivo, ze slunečnice lisujeme olej," popsal šéf družstva Bohuslav Rada. Ukrajinské polnosti chtějí jevišovičtí rozšířit až na 10 000 hektarů, což bude více, než má jedna z největších moravských zemědělských firem v tuzemsku.

Zemědělce láká například levná nafta. "Právě jsme tu podepsali smlouvu na dodávky nafty pro naše stroje na celý rok. Cena dělá v přepočtu asi jedenáct korun za litr," řekl HN Rada. Kromě nízkých nákladů i mezd však vidí hlavní přínos ve svobodě podnikání. Evropská unie je podle něho tak svázaná regulací, že se tu už hospodaření příliš rozvíjet nedá. Agrodružstvo zaměstnává na Ukrajině místní lidi. Z Česka jsou tam jen tři zaměstnanci, kteří mají na starost složitější techniku, a šéf.

Zájem místní vlády je i za úspěchem firmy Farmtec v Rusku. "Zkoušeli jsme tam prorazit už víc let. Ale zlom nastal, když jsme při návštěvě prezidenta Putina podepsali smlouvu s velkou ruskou firmou na dodávky technologií pro živočišnou výrobu," uvedl ředitel Farmtecu Václav Škeřík.

Firma tak zařizuje dojírny, farmy prasat i skotu například v Baškirsku, a získala i zakázku na vybavení deseti zemědělských komplexů u Samary. "Stejně důležité jako vládní pomoc je při podnikání v Rusku mít dobře prověřeného klienta. Máme třeba jeden 'pomník' u Moskvy, kde akce zkrachovala," upozorňuje Škeřík. Nicméně už dnes dělají zahraniční zakázky asi pětinu tržeb Farmtecu.

Foto: Jan Schejbal

Autor: ČTK

Další čtení

Vltavská vodní elektrárna ve Štěchovicích po letní opravě najede na plný výkon

Ekonomika
12. 7. 2025

Těžba hnědého uhlí v dole Bílina skončí v roce 2033, potvrdil Český báňský úřad

Ekonomika
11. 7. 2025
ilustrační foto

Cena bitcoinu zlomila další rekord. Krypto posiluje, protože ho chce Trump

Ekonomika
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ