Zdroj energie
Zájem o tepelná čerpadla narůstá, letos však kvůli krizi pomaleji
12.12.2012 16:50 Původní zpráva
Češi si stále více pořizují do svých domů tepelná čerpadla. Jen v loňském roce si jich pořídili 7015 kusů, což je oproti roku 2007 dvojnásobný nárůst.
Podle firem z odvětví zájem neustal ani v letošním roce, i když jej přibržďuje krize. Těžiště prodejů se přesouvá z novostaveb do rekonstruovaných rodinných domů, ale také do penzionů a bytových domů. "Růst je ovšem o něco přibržděn situací ve stavebnictví," uvedl Michal Fiala ze spoelčnosti AC Heating. Za pravdu mu dává i Marek Bláha, místopředseda správní rady Asociace pro využití tepelných čerpadel. "Letošní rok je trochu slabší, ale to je v Česku asi ve všech oborech," míní Bláha.
Zájem o tepelná čerpadla vyvolávají rostoucí ceny všech energií. Čerpadla totiž zajišťují svým majitelům nezávislost na růstu cen těchto komodit. "Čerpadla totiž odebírají převážnou část energie z okolního prostředí," vypočítává Fiala. "Hlavní výhodou čerpadel je levný a bezobslužný provoz. Nejvýhodnější použití je v novostavbách a pak v domech topených elektřinou," potvrzuje Bláha.
Podle statistik ministerstva průmyslu a obchodu počet tepelných čerpadel v domech a domácnostech Čechů narůstá. Zatímco v roce 2005 si jich Češi pořídili necelé dvě tisícovky, v loňském roce už to bylo přeš sedm tisíc kusů. A to i přes značnou cenu tohoto zařízení. "Obvyklá cena tepelného čerpadla vzduch - voda o průměrném výkonu a včetně instalace se pohybuje kolem 220 tisíc včetně DPH," říká Fiala. Podle Bláhy se ceny u rodinných domů obvykle pohybují v rozmezí 150 až 330 tisíc korun.
Návratnost investice je ovlivněna především výkonem tepelného čerpadla. Ten je stanoven takzvaným topným faktorem - vyjadřuje poměr mezi energií vloženou (elektrická energie na pohon jednotlivých součástí tepelného čerpadla) a tepelnou energií získanou, která je předávána do otopné soustavy. Topný faktor se v průměru pohybuje mezi hodnotou 3 až 4. Jinými slovy, v porovnání s ostatními systémy vytápění lze ušetřit přibližně jednu třetinu nákladů na vytápění.
Nejčastějším typem tepelných čerpadel je kompresorové tepelné čerpadlo. Pracuje na principu obráceného Carnotova cyklu Chladivo v plynném stavu je stlačeno kompresorem a poté vpuštěno do kondenzátoru. Zde odevzdá své skupenské teplo. Zkondenzované chladivo projde expanzní tryskou do výparníku, kde skupenské teplo (při nižším tlaku a teplotě) přijme a odpaří se. Poté opět pokračuje do kompresoru a cyklus se opakuje.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.