Žaludovi osekali pravomoci, nesmí uzavírat smlouvy nad 50 milionů

Ekonomika
11. 11. 2011 09:42
České dráhy osekaly Žaludovo vyjímečné postavení. Nesmí sám podepisovat smlouvy nad padesát milionů.
České dráhy osekaly Žaludovo vyjímečné postavení. Nesmí sám podepisovat smlouvy nad padesát milionů.

Petr Žaluda sice i po středečním zasedání dozorčí rady zůstal v čele Českých drah (ČD), ale má omezené pravomoci. K uzavírání smluv nad 50 milionů korun potřebuje spolupodpis prvního místopředsedy představenstva Vladimíra Baila.

"Na středečním zasedání řídícího výboru a dozorčí rady Českých drah se o odvolání Žaludy nejednalo, bylo ale rozhodnuto omezit jeho výjimečné postavení," cituje například deník Právo ministra dopravy Pavla Dobeše (VV). Lidovým novinám Dobeš řekl, že tento krok lze chápat jako zvýšení kontroly celé společnosti. "Omezujeme vliv jednoho člověka, aby nemohl sám udělat špatné rozhodnutí," řekl listu ministr.

Dozorčí rada ČD ve středu odvolala s okamžitou účinností členy představenstva společnosti Milana Matzenauera a Antonína Blažka. Na místě ředitele drah zůstal Žaluda, o jehož odchodu se rovněž spekulovalo. Rada zároveň zvolila na nový post prvního místopředsedy představenstva Baila, dalším členem představenstva se stal Ctirad Nečas.

Právě spolupodpis prvního místopředsedy představenstva bude podle deníků Žaluda potřebovat k uzavírání smluv nad 50 milionů korun. Žaluda už dříve prohlásil, že si do svého týmu nenechá zasahovat, jinak odejde. Teď prý své stanovisko mírní. "Musím se s těmi novými lidmi seznámit," cituje ho Mladá fronta, podle níž ministerstvo rozehrálo "složitou šachovou partii, na jejímž konci může být Žaludův konec v čele Českých drah".

"Je to první tah ve hře s mnoha dalšími partiemi," řekl deníku šéf Odborového sdružení železničářů a člen dozorčí rady ČD Jaroslav Pejša. Hospodářské noviny (HN) píšou, že Dobeš prošetří informace v e-mailu od odboráře Jaromíra Duška, který upozornil na nestandardní bonusy a odměny vedení drah i na údajné zadávání zakázek bez schválení dozorčí radou.

"Pokud se prokáže, že se tam dělala zásadní rozhodnutí bez vědomí rady, byly by to skutečnosti, které by asi měly dopad i na Žaludu," citují Hospodářské noviny ministra dopravy. Platy a motivační systém manažerů drah považuje vzhledem k jejich výsledkům za nepřiměřené. Prověrku odměn na celém generálním ředitelství dostal na starosti nový člen představenstva Ctirad Nečas. Podle deníku má prověřit platy a výkon všech zaměstnanců ředitelství. Počítá prý s propouštěním a rušením neefektivních oddělení. Začne u vrcholového managementu, dodal list.

Autor: ČTK Foto: Profimedia , MICHAL SVÁČEK/MF DNES/Profimedia.cz

Další čtení

ilustrační foto

Microsoft investuje v Japonsku do AI a kyberbezpečnosti, uvádí Reuters

Ekonomika
3. 4. 2026
ilustrační foto

Vláda rozhodla, že zastropuje marže na paliva. Opozice a analytici to kritizují

Ekonomika
Aktualizováno: 2. 4. 2026 17:49

Stavební spoření je u lidí propadák, vyhrávají fondy

Ekonomika
2. 4. 2026
7/2026 TÝDEN

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ